Mechaninis vėdinimas yra konkurencingas sprendimas tradicinei gravitacinei ventiliacijai. Valdoma oro mainų sistema su šilumos atgavimo galimybe dar vadinama rekuperacija.
Mechaninis vėdinimas – kaip ši sistema veikia?
Mechaninio vėdinimo įrengimas susideda iš tiekimo ir ištraukimo kanalų sistemos bei įrenginio, vadinamo rekuperatoriumi. Šiuo atveju oro judėjimą priverčia ne kamino trauka, kaip gravitacinės ventiliacijos atveju, o rekuperatorius. Šis prietaisas pučia gryną orą į patalpas ir pašalina iš jų panaudotą orą. Dėl atskiro srauto tiekiamas oras nesimaišo su šalinamu oru ir papildomai valomas.
Būdingas mechaninio vėdinimo bruožas yra šilumos atgavimas, kurį sudaro iš lauko patenkančio vėsaus oro išankstinis pašildymas. Už šilumos energijos atgavimą atsakingas rekuperatoriuje esantis šilumokaitis. Aukščiausio efektyvumo šilumokaičiai leidžia sugrąžinti net daugiau nei 90% šilumos, kuri su gravitacine ventiliacija išeitų už pastato ribų.
Rekuperacijos privalumai
Vėdinimui naudojant mechanines sistemas, užtikrinamas nuolatinis gryno oro keitimasis nepriklausomai nuo oro sąlygų, skirtingai nuo gravitacijos, kuris nekontroliuoja oro mainų proceso, nes vasarą praktiškai neveikia esant aukštai temperatūrai, o žiemą sukelia didelius šilumos nuostolius. Oro mainų valdymo dėka užtikrina jo mainus reikiamu kiekiu. Taip pat pagal poreikį galima reguliuoti įtekėjimą. Dėl to, kad oras teka per vamzdžių sistemą, nereikia varstyti langų, todėl nėra skersvėjo ir triukšmo iš lauko. Reguliarus oro keitimas namuose reiškia, kad neatsiras pelėsis ar drėgmė, nes oras efektyviai sausinamas.
Labai svarbus mechaninės vėdinimo sistemos privalumas yra ir tai, kad iš lauko į namus tiekiamas šviežias oras yra filtruojamas, o tai neleidžia į namus patekti dulkėms. Tokia sistema teigiamai veikia alergiškų žmonių savijautą. Mechaninis vėdinimas užtikrina tinkamą mikroklimatą namuose, o rekuperacija leidžia sumažinti namų šildymo sąskaitas.