Kelmų frezavimas – nauda ir nuo ko priklauso kaina

Kelmų frezavimas – tai vienas efektyviausių būdų pašalinti medžių kelmus iš sklypo, juos susmulkinant specialia freza. Kai nupjauname medį, lieka kelmas, kuris gali gadinti sklypo vaizdą, trukdyti žemės darbams ar net kelti pavojų (už jo galima užkliūti). Tradicinis kelmo šalinimas kasama jį išraunant yra sudėtingas ir reikalauja daug jėgos bei technikos. Tuo tarpu frezavimas leidžia greitai sutvarkyti teritoriją be didelės žalos aplinkai. Šiame straipsnyje aptarsime, kas yra kelmų frezavimas, kaip jis atliekamas, kuo pranašesnis už kelmo rovimą ir ką vertėtų žinoti, planuojant šalinti kelmus.

Kas yra kelmų frezavimas?

Kelmų frezavimas – tai mechaninis kelmo pašalinimo būdas, kai kelmas ir jo šaknų viršutinė dalis yra susmulkinami į skiedras naudojant specialią mašiną – kelmų frezą. Freza turi besisukantį diską su kietmetaliais dantimis, kuris pjauna medieną dideliu greičiu. Frezuojant kelmą, jis nupjaunamas sluoksnis po sluoksnio iki pat žemės lygio arba net šiek tiek giliau. Galutinis rezultatas – kelmo vietoje lieka tik medžio drožlių ir žemės mišinys, o žemės paviršius tampa lygus. Svarbu nepainioti kelmo frezavimo su kelmo rovimu. Rovimas reiškia, kad kelmas iškasamas visas kartu su šaknimis. Tam dažnai tenka naudoti ekskavatorių ar kitą sunkią techniką, iškasti didelę duobę. Po rovimo lieka išdraskytas gruntas, kurį reikia lyginti, atvežti naujos žemės. Kelmų frezavimas daug švelnesnis aplinkai – pašalinama tik kelmo mediena, o plačiai išsikerojusios šaknys paliekamos dirvoje, kur laikui bėgant supūva.

Kodėl verta pašalinti kelmus?

Palikti nupjautų medžių kelmai kieme ar miške gali sukelti įvairių problemų, todėl dažnai verta juos pašalinti pasitelkiant frezavimą:

  • Estetika ir erdvė: Kelmai dažnai darko bendrą kraštovaizdžio vaizdą. Išvalius kelmus, teritorija atrodo tvarkingiau, atsiranda daugiau vietos vejai, gėlynams ar kitiems augalams. Taip pat atsilaisvina naudinga žemės erdvė, kurią anksčiau užėmė kelmas.
  • Paruošimas statyboms ar želdiniams: Jei planuojate toje vietoje statyti pastatą, tiesti taką ar sodinti medį, kelmas bus rimta kliūtis. Kelmų frezavimas padeda greitai atlaisvinti plotą tolimesniems darbams.
  • Saugumas: Iš žemės kyšantys kelmai – kliūtys, už kurių galima užkliūti pėsčiomis ar užvažiuoti žoliapjove, keturračiu, automobiliu. Pašalinus kelmą, eliminuojamas pavojus susižaloti ar sugadinti techniką.
  • Piktžolės ir atžalos: Palikti kelmai gali leisti ataugas – kai kurių medžių (pvz., gluosnių, tuopų) kelmai išleidžia naujus ūglius ir bando vėl augti. Be to, aplink kelmą linkę vešėti krūmai, piktžolės. Frezuojant kelmą sunaikinama augimo vieta, tad nebelieka galimybės jam ataugt ar pridygt nepageidaujamų krūmų.
  • Kenkėjai ir ligos: Puvantis kelmas traukia įvairius kenkėjus – vabzdžius, termitus (jei tokių yra regione), taip pat gali plisti grybelinės ligos, puviniai, kurie vėliau užkrečia sveikus medžius netoliese. Pašalinus kelmą, sumažėja rizika kenkėjams daugintis jūsų sklype.

Kaip atliekamas kelmų frezavimas?

Kelmų frezavimą paprastai atlieka apželdinimo ar miškininkystės paslaugas teikiančios įmonės, turinčios specialią įrangą. Procesas vyksta taip:

  1. Paruošimas: Prieš pradedant darbus, įvertinama situacija – kiek yra kelmų, kokio jie dydžio, ar netoli nėra kliūčių (akmenų, pastatų, komunikacijų). Teritorija aplink kelmą pašalinama nuo didesnių akmenų ir šiukšlių, kad frezos peiliai nesugestų. Jei kelmas labai žemas, kartais patariama prieš frezuojant šiek tiek nukirsti jo viršų, kad freza iškart galėtų dirbti su mediena.
  2. Frezavimas: Freza (dažnai montuojama ant traktoriuko arba vejapjovės dydžio mašinos) privažiuoja prie kelmo. Operatorius nuleidžia besisukantį frezos diską ant kelmo krašto ir pamažu smulkina medieną. Jis juda per visą kelmo plotį, skaidydamas jį drožlėmis. Frezavimas tęsiamas tol, kol kelmas visiškai pašalinamas – paprastai frezuojama iki ~20–30 cm gylio po žeme arba tol, kol nebelieka kietos medienos. Per tą laiką susidaro nemažas kiekis medžio skiedrų.
  3. Užbaigimas: Baigus frezuoti, likusios duobutės užlyginamos. Dažnai skiedros sumaišomos su žeme ir paliekamos toje pačioje vietoje kaip natūrali užpildanti medžiaga. Dalis smulkios medienos drožlių gali būti surenkama arba paskleidžiama po sklypą kaip mulčias. Po frezavimo paviršius yra lygus, jame nelieka pavojingų duobių – praėjus kelioms savaitėms ar mėnesiams (kol supus po žeme likusios šaknys ir skiedros), tą vietą galima apsėti žole ar sodinti naujus augalus.

Pažymėtina, kad po kelmo frezavimo likusios medžio šaknys, esančios giliau žemėje, neatauga. Jos palaipsniui natūraliai suyra dirvožemyje, praturtindamos jį organinėmis medžiagomis. Kai kurie nerimauja, ar vėliau toje vietoje neatsiras įgriuvimų supuvus šaknims – paprastai taip nenutinka, nes tuštumos užsipildo žeme ir skiedromis.

Kelmų frezavimas ar kelmų rovimas?

Dažnas klausimas – kurį būdą geriau rinktis, frezavimą ar rovimą? Tai priklauso nuo situacijos:

  • Jei sklype planuojami stambūs žemės kasimo darbai (pamatų kasimas, didelių teritorijų išlyginimas), ir taip bus naudojamas ekskavatorius, tuomet galima ir išrauti kelmus kartu su šaknimis. Tačiau reikia įvertinti, kad tam reikės išvežti didelį kiekį žemės ir medienos atliekų, o gruntą vėliau teks atvežti ir užpilti.
  • Daugeliu atvejų, ypač sutvarkytuose sklypuose, soduose, kur nenorima suardyti aplinkos, frezavimas yra pranašesnis. Jis padaro minimalų trikdymą – nelieka didelių duobių, nereikia sunkios technikos, kuri galėtų sugadinti veją ar kitus želdinius aplink.
  • Laiko ir kainos atžvilgiu frezavimas paprastai yra greitesnis ir pigesnis, jei reikia pašalinti nedaug kelmų. Kelmo rovimas gali užtrukti ilgiau dėl kasimo darbų, o ir technikos nuoma kainuos daugiau.

Todėl dažnai rekomenduojama rinktis kelmų frezavimo paslaugą, nebent turite labai specifinių poreikių pašalinti visas šaknis (pvz., statyboms, kur negali likti jokių medienos liekanų grunte).

Kiek kainuoja kelmų frezavimas?

Kelmų frezavimo kaina priklauso nuo kelių veiksnių: kelmų dydžio (skersmens), jų kiekio, prieinamumo technikai ir vietovės (mieste ar toliau, nes prisideda atvykimo kaštai). Dažniausiai paslaugos teikėjai kainą apskaičiuoja pagal kelmo skersmenį centimetrais arba valandinį darbą. Pavyzdžiui, už didesnį nei metro skersmens kelmą gali būti taikoma didesnė kaina nei už kelis mažus kelmus, nes darbo apimtis skiriasi. Jei kelmų yra daugiau, dauguma įmonių pritaiko nuolaidą – kelių kelmų frezavimas vienu metu kainuos pigiau nei frezuojant kiekvieną atskirai skirtingais atvejais. Taip pat kainai įtakos turi, ar lengva privažiuoti prie kelmo: jeigu sklypas ankštas, frezą tenka transportuoti rankomis ar ardant tvoros segmentą, kaina gali didėti. Visuomet geriausia kreiptis į kelmų frezavimo specialistus, kurie apžiūrės objektą ir pateiks tikslų kainos pasiūlymą.

Apibendrinimas

Kelmų frezavimas – greitas, patogus ir aplinką tausojantis būdas atsikratyti nepageidaujamų medžių kelmų. Šis metodas leidžia sutaupyti laiko ir jėgų, išvengti didelių kasinėjimų ir išsaugoti lygų sklypo reljefą. Pašalinus kelmus, jūsų kiemas ar miško sklypas bus švarus ir paruoštas tolimesniems darbams – ar tai būtų vejos sodinimas, ar statybų projektai. Jei turite kelmų, kurie trukdo, verta pasitelkti profesionalią frezavimo paslaugą ir mėgautis tvarkinga aplinka be bereikalingų kliūčių.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *