Reta augalų gentis gali pasigirti ne tik estetinėmis, o taip pat ir aromatinėmis bei vaistinėmis savybėmis. Vis dėlto tokiu universalumu pasižymi Provanso slėnių gėlė – levanda. Dėl didžiulės paklausos farmacijos, kosmetikos bei parfumerijos pramonėse, šie žydintys krūmai violetine bei mėlyna spalva nukloja ne vieną pietų Europos plantaciją. Lietuvoje šiems augalams vis populiarėjant, su dalele Provanso žavesio vis dažniau galima susidurti ir mūsų krašte, ne tik leidžiantis į ekskursiją po čionykščius levandų ūkius, bet ir pasisodinant viena ar keletą krūmų savo pačių kieme.
Žvarbių žiemų nebijanti levandų rūšis
Lietuvos klimatą toleruoja vos viena iš daugiau nei 40 skirtingų levandų rūšių, tačiau pastaroji žavesiu nė kiek nenusileidžia savo lepesnėms gentainėms. Levandula angustifolia veislės, tokios kaip levanda ‘Hidcote’, arba levanda ‘Phenomenal’ pakelia iki -25 laipsnių temperatūrą, pasiekia 70cm aukštį ir gyvuoja apie 10 metų. Jos pražįsta birželio pabaigoje, ir žiedus nusimeta tik rudenį.
Kur, kaip ir kada sodinti?
Iš saulėtojo viduržemio regiono kilusią levandą geriausia sodinti vietoje, kuo labiau jai priminsiančią gimtuosius kraštus. Parinkę saulėtą vietą, jau atliksite daugiau nei pusė darbo reikalingo, kad užtikrintumėte jog šis puskrūmis Jūsų kieme ar sode klestės. Apskritai levanda nėra lepus augalas, galintis augti ir skurdžioje dirvoje. Levandos neserga kitiems augalams įprastomis ligomis, o taip pat atbaido vabzdžius bei kenkėjus. Paradoksalu, tačiau levandos nemėgsta pernelyg derlingos bei drėgnos dirvos, tad jos geriausiai augs priesmėlyje, arba priemolyje bei sausoje vietoje.
Neapsiriksite levandas pasodinę tiek tiek pavieniui, tiek grupėmis. Iš jų galima formuoti nedideles gyvatvores. O taip pat šis augalas idealiai tiks alpinariumams, rožynams bei dailiai derės su juozažolėmis, šalavijais, ar kiečiais. Dažniausiai levandas stengiamasi sodinti tokiose vietose, kad jaustųsi jų malonus aromatas, pavyzdžiui, po langais.
„Iš grunto į gruntą” persodinti levandas galėsite tik pavasarį arba rudenį. Tačiau dekoratyvinių augalų centrai bei internetinės augalų parduotuvės šiuos augaliukus pardavinėja plastikiniuose vazonuose, su uždara šaknų sistema. Šitaip įsigytas levandas drąsiai galima įsisodinti ir vasaros metu, nesibaiminant, jog augalo šaknims pakenks ikaitęs dirvožėmis.
Levandų priežiūros ypatumai
Jei norite paskatinti levandų augimą, patariame geresnes sąlygas joms sudaryti patręšiant kompleksinėmis trąšomis arba kompostu. Tinkamiausias metas tai daryti – vasaros pradžia, prieš joms pražystant.
Tuo tarpu pavasarį pravartu išravėti aplink puskrūmius žęliančias piktžoles bei pagenėti pačias levandas. Genėjimo paskirtis gali būti arba sanitarinė, arba dekoratyvinė. Kaip ir byloja pavadinimas, pirmoji skirta augalo sveikatai palaikyti ir susideda iš per žiemą pašalusių šakelių nukirpimo. Na, o jei norite jog augalas būtų ne tik tvirtas, bet ir kuo dailesnis – galite jį apkirpti jį ir smarkiau – tuomet pašalinkite šakeles perpus. Tai paskatins naujų ūglių skleidimąsi ir augalas gausiau žydės. Tačiau, kad pernelyg nesusilpnintumėte levandos, smarkiu dekoratyviniu genėjimu patariame užsiimti ne dažniau kaip kas kelerius metus.
Panaudokite levandų lapelius bei žiedus buityje
Iš levandų gaminami ekstraktai, eteriniai aliejai bei kvepalai, tačiau net ir įdėdami nedaug pastangų rasite kaip buityje išnaudoti aromatines bei prieskonines šio augalo savybes.
Pietiečiai dažnai levandų lapelius deda į sriubas, o taip pat jomis gardina troškinius, salotas bei mėsos patiekalus. Jų nuoviras galima naudoti kaip veido prausiklį, o taip pat skystį gerklei skalauti. Galiausiai, levandų žiedus galima laikyti namuose, kur jie skleis savo malonų aromatą.