Sveiki namai: kaip kito lietuvių įpročiai

oro valytuvaiPradėsime nuo įžangos apie tai, kaip lietuviai iš nerūpestingų vartotojų po truputėli tampa rūpestingais sveikuoliais

Dar prieš kokių 15-20 metų didžioji dalis lietuvių, be jokios sąžinės graužaties, mėgavosi tokiais nuodėmingais malonumais kaip greitas maistas (mėsainiai, bulvytės), gaivieji gazuoti vaisvandeniai, coca cola, čeburekai, kebabai, cepelinai, saldumynai, alkoholis, tabakas ir kitais priklausomybę sukeliančiais pirkiniais. Po nepriklausomybės atkūrimo Lietuvoje žaibiškai ėmė vystytis vartotojiška visuomenė. Visi buvo ištroškę naujų prekių, nuo maisto ir rūbų iki namų apyvokos, interjero daiktų daiktų, buitinių, elektronikos prietaisų ir t.t. Žmonėms tuo metu mažai rūpėjo ir ekologija: šiukšlių rūšiavimas, perdirbimas. Na, o tiksliau — visai nerūpėjo. Lietuvoje vartotojiška visuomenė imta ugdyti, kaip ekologiškai mąstanti ir atsakinga, tik 2010 metais. Lietuva kol kas atsilieka nuo kitų Europos sąjungos valstybių, kurios šiuo klausimu yra pažengusios kur kas labiau. Gera žinia, kad mes vejamės ir vis dažniau svečiuose galime išvysti rūšiavimo konteinerius. Laikui bėgant žmonės ėmė rūpintis ne tik aplinkos ekologija ir gamta, bet ir savo aplinka, asmenine sveikata bei tuo ką valgo, geria ar net kvėpuoja.

Kas mums pradėjo rūpėti?

Mes pradėjome keisti savo gyvenimo būdą: reguliariai sportuoti, sveikai maitintis, atsisakėme ne tik maisto priedų, bet ir kosmetikos, kurios sudėtyje organizmui žalingų medžiagų, bei namų apdailos ir statybs medžiagų, kurioms pagaminti yra naudojamos  potencialiai kenksmingos medžiagos. Lietuviai ėmė rūpintis ir domėtis, kokie gi turėtų būti sveiki namai? Neįtikėtina, tačiau sveikų, ekologiškų prekių paklausa nulėmė tai, kad  pramonėje atsirado vietos net ekologiškoms statybinėms bei apdailos medžiagoms. Visi nori, turėti ekologiškus namus, kurie būtų draugiški ne tik aplinkai, bet ir žmogui.

Patarimai sveikiems namams: nuo ko pradėti sveiko namo ar buto priežiūrą?

Visų pirma sveikų namų priežiūra turėtų prasidėti nuo pirmųjų projektavimo akimirkų, kuomet yra parenkamas namo konstrukcijų tipas, statybinės medžiagos, elektros instaliacijos planas ir kt. Toliau seka interjeras ir apdaila. Svarbu kokias medžiagas naudojate, ar joms pagaminti nebuvo naudojamos kenksmingos medžiagos. Paprastai tokių blogybių randama grindyse, sienose ir pan. Galiausiai, kai butas ar namas jau įrengtas, mums reikia prižiūrėti savo namus taip, kad juose būtų gera ir sveika gyventi, o tam labai svarbus yra namų oras, kuriuo kvėpuojame. Mūsų kvėpavimo takams ir odai kenkia per sausas oras, per drėgnas oras, o taip pat gryno, oro (deguonies) trūkumas. Kvėpuojamo oro gerinimui yra naudojami oro valytuvai. Taip pat prekyboje galima rasti prietaisų kiekvienam pagal skirtingus poreikius: oro drėkintuvų, drėgmės surinkėjų, jonizatorių, dulkių erkučių naikinimo prietaisų.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *