Šaldytuvai – vieni svarbiausių buitinių virtuvės prietaisų

Mūsų laikais nė vienų namų neįsivaizduojame be šaldytuvo, o kai kuriuose tokių prietaisų stovi ir ne vienas. Nesuklysime pasakę, kad tai vienas svarbiausių ir ypač reikalingų virtuvės prietaisų. Juk žmogui nuo senų laikų buvo svarbu kuo ilgiau išlaikyti maisto produktus. Senais laikais žmonės tam panaudodavo sniegą ir ledą arba jų mišinį su druska. Laikui bėgant, jie sugalvojo įvairių būdų, kaip išgauti šaltį, pavyzdžiui, iš anglies dioksido buvo gaminamas sausas ledas ir pan. O štai pirmieji šaldytuvai buvo išrasti XIX a. pirmoje pusėje. Nedideliu metų skirtumu tokios šaldymo mašinos buvo panaudotos Anglijoje ir Prancūzijoje. Plačiajai visuomenei šaldytuvas pirmą kartą buvo pristatytas 1887 m. Paryžiuje vykusioje Pasaulinėje pramonės gaminių parodoje. Šiame griozdiškame ir neekonomiškame įrenginyje produktai išsilaikydavo apie 2-3 dienas. Šaldymui buvo panaudotas specialus aušinimo skystis – freonas, kuris, gaminant šaldytuvus, reikalingas dar ir mūsų laikais.

Freonas gali būti įvairių rūšių, per daugybę metų keitėsi jo panaudojimo šaldytuvuose technologijos, dabar kai kurios freono rūšys apskritai uždraustos. Mūsų dienomis šaldytuvuose naudojamos tik tos rūšys, kurios yra nepavojingos aplinkai, vis dėlto žmogui jos gali pakenkti. Tad jeigu pastebėjote, kad teka jūsų šaldytuvo freonas, jokiu būdu šio gedimo netaisykite patys, o kreipkitės į kvalifikuotą šios srities specialistą.

Šaldytuvai yra gaminami su skirtingomis šaldymo sistemomis – statine arba dinamine. Jeigu jūsų šaldytuvas pagamintas seniau ir nėra labai brangus, tada greičiausiai jame panaudota statinė šaldymo sistema. Ji yra šiek tiek primityvesnė, lyginant su dinamine, kuria paprastai pasižymi naujausi ir brangūs šaldytuvai. Abiejų rūšių šaldytuvuose šaldymui yra naudojamas kompresorius. Statinės sistemos šaldytuve kompresorius, užpildytas tam tikros rūšies freonu, veikia nuolat ir tiekia šaltą orą. Tokiuose šaldytuvuose drėgmė kondensuojasi ir netgi virsta šerkšnu. Tad šie šaldytuvai turi būti periodiškai išjungiami ir atitirpinami. Dinaminiuose šaldytuvuose kondensatorius veikia ne visą laiką, nes dėl modernesnės sistemos jo veikimo laikas yra tinkamai sureguliuotas, o šaltam orui cirkuliuoti naudojamas ventiliatorius, kuris šaldytuve ir išlaiko reikiamą temperatūrą. Tokios šaldymo sistemos vadinamos bešerkšnėmis (No Frost), šių šaldytuvų atitirpinti nebūtina. Taip pat gali būti gaminami šaldytuvai su mišria šaldymo sistema, tai yra šaldiklyje naudojama bešerkšnė sistema, o pačioje šaldytuvo kameroje įtaisyta statinė sistema su savaiminiu atitirpinimu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *