Ar pamenate tokią Andersono pasaką apie kaminkrėtį? Kaip nepataisomas romantikas kaminkrėtys prikalbėjo savo mylimąją piemenaitę kartu išlįsti pro kaminą ant stogo pasigrožėti žvaigždėtu dangumi. Taip, tai iš tiesų romantiškas nuotykis, tik suodinas kaminas šiai trapiai mergaitei buvo ko gero per didelis iššūkis, bet ko gi nepadarysi dėl to stipraus jausmo?.. Žinoma jokiu būdu nei vieno jūsų nekviečiame pakartoti tokių drąsių šios pasakos herojų žingsnių. Skirtingai nuo jų, mums turbūt visai nebūtina bandyti lysti pro kaminą, kad pamatytume žvaigždėtą dangų, nebent sumanytumėte gerai išsisuodinti ir patirti tikrai „juodąją romantiką“.
Vis dėl to pagrindinė kamino paskirtis – užtikrinti saugų išmetamųjų dujų pašalinimą ir gerą trauką ir visai nesvarbu, ar dangus žvaigždėtas, ar šviečia saulė, ar lyja, ar sninga, ar giedra diena. Būtent tam ir skirsime šią temą.
Nuo plytų iki modulių
Praktiškai visus kaminus galima suskirstyti į dvi grupes: į plytinius ir modulinius, o pastaruosius į keraminius, plieninius ir kitus. Plytiniai kaminai laikomi klasikiniais, juos statė nuo senų senovės. Jie atrodo gražiai, ypatingai senamiesčiuose, virš senų namų ar pilių stogų.
Plytiniam kaminui iš ties reikėtų atiduoti deramą pagarbą, nes iki atsirandant šiuolaikiniams šildymo įrenginiams, kūrenamiems dujomis, skystuoju ir kitu kuru, jis puikiai atlikdavo savo funkciją. Tačiau bėgant laikui, stipriai patobulėjus šildymo įrangai, padidėjus jos NVK, šiuolaikinių šildymo sistemų išmetamųjų dujų temperatūra ženkliai sumažėjo, ir tokiomis sąlygomis eksploatuoti klasikinius plytinius kaminus tapo nesaugu, neefektyvu ir netinkama. Dėl didelės plytų šiluminės talpos ir drėgmės įgeriamumo, kaminas nebegali taip greitai įšilti. Šildymo įrenginio paleidimo-užkūrimo momentu kamine susidaro daug kondensato, kuris išmetamųjų dujų veikiamas virsta agresyviomis rūgštimis, kurios renkasi ant vidinių kamino sienelių, negrįžtamai įsigeria į jas ir taip pamažu ardo plytinio kamino konstrukciją. Dėl to mažėja trauka, patalpose atsiranda nemalonus dervų kvapas. Kaminas pradeda irti, tuo keldamas pavojų dėl galimo apsinuodijimo smalkėmis, gaisro ar savaiminio sugriuvimo. Būtent todėl šiandien plytiniai kaminai nueina į antrą planą, savo vietą nuolankiai užleisdami daug tobulesnėms modulinėms kamino sistemoms. Pristatysime vieną iš tokių – tai NIKO aukščiausios kokybės moduliniai keraminiai kaminai (Vokietija).
Keraminiai kaminai
NIKO turi universalią trisluoksnę kamino sistemą tinkančią visiems šildymo įrenginiams (katilams, židiniams, krosnims). NIKO UNI universali kamino sistema tinka visiems šildymo įrenginiams, kūrenamiems dujomis, skystuoju, kietuoju kuru (akmens anglimi, malkomis, briketais, granulėmis, biomase). Vidinė kamino sistemos dalis kontaktuojanti su išmetamosiomis dujomis (dūmais) – keraminis vamzdis (dūmtakis). Jo apvalus skerspjūvis ir lygus paviršius užtikrina puikią trauką. Be to, ši keramika itin atspari aukštoms darbinėms temperatūroms iki 600°C, atspari suodžių užsidegimui, taip pat ilgalaikiam agresyvaus kondensato poveikiui. Keraminis kamino sistemos vamzdis montuojamas kamino blokelio viduryje, išoriniu keraminių elementų perimetru tarp keraminio vamzdžio ir kamino blokelio įdedami izoliaciniai elementai, kurie yra numatyti apsaugai.
Kamino blokeliai turi specialius vėdinimo kanalus, kuriais užtikrinamas kamino izoliacijos ventiliavimas. Šiais kanalais išvėdinamas tarp izoliacijos ir kamino blokelių susidarantis kondensatas, drėgmė, vėdinama kamino izoliacija. Tarp keramikos elementų ir blokelių įdėtas izoliacinis sluoksnis atlaiko temperatūrą iki 1000°C, dėl tokių izoliacinių savybių sumažėja keraminio dūmtakio šilumos nuostoliai ir padidėja šildymo įrenginio naudingo veikimo koeficientas (NVK). Be to, tokios puikios izoliacinės savybės užtikrintai apsaugo šalia esančias pastato konstrukcijas nuo aukštų darbinių išmetamųjų dujų temperatūrų kamine, poveikio, taip pat apsaugo, jei kamine užsidegtų suodžiai. Šie NIKO kaminai gali tarnauti iki 100 metų.
Atkreiptinas dėmesys, jog šie ilgaamžiai keraminiai kaminai, priklausomai nuo dūmtakio diametro ir komplektacijos, yra net iki trijų kartų ir daugiau lengvesni už analogiškus plytinius kaminus, bet didesnio svorio nei plieniniai ir jiems sumontuoti reikalingas stabilus kamino pamatas.