Kodėl verta rinktis saulės energiją?

saulės elektrinė

Švariausia ir niekad nesibaigianti elektros energija, kuri beveik nieko nekainuoja? Taip, tokia galimybė egzistuoja jau seniai ir jūs galite ja pasinaudoti. Saulės energija yra puiki alternatyva visoms kitoms elektros gamybos rūšims. Saulės elektrinę vos per kelias savaites be didelio vargo ir sąlyginai mažomis investicijomis įsirengsite savo namuose.

Saulės energija elektros gamybai buvo pradėta plačiau naudoti praėjusio amžiaus antroje pusėje. Iki tol pasaulis ieškojo būdų, kaip pagaminti kuo daugiau elektros energijos kuo mažesniais kaštais. Populiariausios elektrinės buvo šiluminės jėgainės, kuriose deginant kurą gaunama šiluma, kuri suka garo variklį. Variklyje energija paverčiama mechanine, o generatorius šią energiją transformuoja į elektros energiją. Tokios jėgainės paprastai naudoja iškastinį kurą, kuris smarkiai teršia aplinką ir prisideda prie žemės resursų naudojimo. Pastaruosius dešimtmečius šiluminės elektrinės vis dažniau varomos biokuru. Tai – gerokai aplinkai draugiškesnis sprendimas. Kaip ir hidroelektrinės, kurios yra taip pat daug efektyvesnis ir mažiau taršus elektros gamybos būdas. Tokios elektrinėse variklį suka ne šiluma, o krentančio vandens jėga, kuri verčiama elektros energija. Hidroelektrinėms reikalingas vandens nuolydis ir jo paleidimo bei stabdymo sistema, tad tokios elektrinės yra statomos prie didesnių upių. Panašiu principu veikia ir potvynių bei bangų elektrinės, kuriose naudojamasi natūraliu jūros bangavimu arba itin ryškiais potvyniais ir atoslūgiais. Šios elektrinės paprastai įrengiamos pajūrio regionuose. Greta ežerų, marių ir kitų uždarų vandens telkinių galima įrengti hidroakumuliacines elektrines, kuriose greta elektros turbinos veikia ir siurblys, pumpuojantis vandenį iš apatinio baseino į aukštutinį ir taip palaikantis vandens lygį, reikalingą elektros energijos gamybai. Tokios elektrinės yra mažiau priklausomos nuo sausrų ir potvynių periodų, tačiau šiek tiek šildo vandens telkinio temperatūrą, todėl joms reikalingas reguliavimas ir stebėjimas. Žinoma, negalime nepaminėti ir atominių elektrinių, kuriose elektros energija gaunama dalijantis atomų branduoliams. Lietuvoje ilgus metus veikė Ignalinos atominė elektrinė, kuri gamindavo elektros energiją visai šaliai, tačiau laikantis Europos sąjungos direktyvų Ignalinos atominė elektrinė buvo uždaryta. Atominė energetika laikoma pačia pavojingiausia elektros gamybos rūšimi, todėl vakarietiškas pasaulis ieško alternatyvų ne tik jai, bet ir kitiems elektros gamybos būdams.

Atsigręžta į atsinaujinančius bei nuolatinius elektros energijos šaltinius – vėjo bei saulės energetiką – kurios visiškai neteršia aplinkos. Vėjo elektrinės yra aktualesnės vėjuotuose pajūrio regionuose. Ne vieną vėjo jėgainę išvysime ir Vakarų Lietuvoje. Tuo tarpu saulės energija vienoda ir prie jūros, ir mieste ar kaime. Saulės elektrinės yra alternatyva, kuria galima pasinaudoti bet kurioje Lietuvos vietoje, bet kokio dydžio užmojams – ar statant didelio ploto ir galingumo saulės jėgainę, ar siekiant patenkinti vos penkiasdešimties kvadratų buto elektros poreikius.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *