Ką būtina žinoti įrengiant pamatus?

 pamataiKiekvienas, statantis nuosavą namą, nori, kad jis būtų tvirtas patikimas ir ilgaamžis, todėl labai svarbu tinkamai pasirinkti pamatus. Tinkami pamatai – namo ilgaamžiškumo garantas. Priklausomai nuo grunto ir požeminio vandens charakteristikų ir būsimojo namo architektūrinių sprendimų, galimi išties labai įvairūs pamatų variantai. Vienas jų – poliniai pamatai.

Polinių pamatų tipai

Pagrindiniai namo statybų darbai prasideda nuo grunto geologinių tyrimų. Konstruktorius, tik turėdamas tyrimų rezultatus, pastato architektūrinius sprendimus, apkrovų, tenkančių namui, paskaičiavimus, gali parinkti optimaliausią pamatų variantą. Poliniai pamatai tinka tik tada, jei gruntinis vanduo tyvuliuoja pakankamai arti paviršiaus, o pats gruntas yra silpnas ir turi organinių priemaišų. Populiariausi naudojami polinių pamatų tipai yra spraustiniai ir gręžtiniai pamatai. Tiesa, kartais būsimieji nuosavo namo savininkai  pageidauja ir polinių kaltinių pamatų, tačiau specialistai teigia, kad tai nėra itin populiaru. Taigi, natūraliai kyla klausimas – spraustiniai ar gręžtiniai pamatai?

Tradiciniu būdu įrengiant gręžtinius pamatus, sužymėtose vietose yra išgręžiamos ertmės, į kurias vėliau supilamas betonas ir įkišamas armatūros karkasas, kurio viršutinė dalis turi būti išlindusi tiek, kad pakaktų vietos rostverkui įrengti. Prieš pilant betoną į išgręžtą ertmę, duobės dugnas turi būti išvalomas arba sutankinamas moderniomis technologijomis. Paprastai betonas per tuščiavidurį grąžtą į išgręžtą ertmę yra pilamas tolygiai, grąžto ištraukimo metu. Tokia betono pylimo technologija leidžia įrengti vientisą pamatų polių net ir labai slankiame bei vandeningame grunte.

Tuo tarpu, spraustiniai pamatai į žemę vibracijos pagalba tarsi įspaudžiami: vibruojantis tuščiaviduris vamzdis įsispraudžia į žemę, tada įleidžiamas armatūros karkasas ir galiausiai supilamas betonas, o vamzdis ištraukiamas.  Spraustiniai pamatai įrengiami, neardant grunto, o tai lemia, kad šiuo būtų įrengti poliniai spraustiniai pamatai turi didelę laikomąją galią. Tad ši polinių pamatų rūšis dažniausiai naudojama daugiabučių namų ir gamyklinės paskirties pastatų statyboje. Tiesa, jei požeminiai vandenys yra labai arti paviršiaus, spraustiniai pamatai rekomenduojami ir nuosavam namui.

Taigi, savarankiškai nuspręsti, kokie pamatai optimaliausiai tinka nuosavam namui, yra išties be galo sudėtinga, nes netinkamai parinkti pamatai gali kaip reikia papurtyti kišenes, kai reikės taisyti klaidas. Tad, be profesionalų konsultacijos – ne iš vietos!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *