Augant elektros ir dujų kainoms – išeitis saulės elektrinės

Lietuvoje daug kalbama apie elektros ir dujų kainų šuolį. Planuojama, kad nuo 2022 metų sausio mėnesio buitiniams vartotojams elektra brangs 10 procentų. Kylančios kainos ypač atsilieps gyventojams, kurie naudoja elektrą namo apšildymui, vandens pašildymui, todėl išleidžia jos nemažai. Tokioje situacijoje pats laikas pasvarstyti, ar saulės elektrinės galėtų sumažinti nuolat kylančias kainas.

Saulės elektrinės tikrai gamina žymiai pigesnę energiją, o didžiausias išlaidas sudaro jų įsigijimas saulės parkuose ar įrengimas ant nuosavo namo stogo. Atlikę šiuos darbus, gyventojai galėtų džiaugtis apie 3 kartus mažesnėmis elektros kainomis. 

Kiek kainuoja saulės elektrinės parkuose?

Internetinėje svetainėje saulesparkai.lt galima pamatyti visus Lietuvoje veikiančius saulės parkus ir jų vystytojus. Tiesa, šiuo metu įsigyti saulės elektrines galima vos iš kelių vystytojų, nes daugumoje parkų jėgainės jau yra rezervuotos. Galima tikėtis, kad ateityje, įmonės, vystančios savo projektus, plėsis ir atsiras daugiau galimybių išsirinkti saulės parką.

Saulės elektrinių kaina parkuose, įskaitant ir tuos, kurių rezervacija pasibaigusi, svyruoja nuo 925 eurų iki 989 eurų už 1 kW galios, prie išlaidų reikėtų priskaičiuoti ir priežiūros mokestį, kuris svyruoja nuo 18 iki 20 eurų. Sakykime, kad norime įsigyti 5 kW galios jėgainę saulės parke. Imkime vidutinišką kainą už 1 kW – 950 eurų. Taigi jau įrengta elektrinė kainuos 4750 eurų. Iš valstybės gausime 30 % kompensacija, todėl iš viso reikės mokėti 3135 eurus bei metinį priežiūros mokestį.

Kiek sutaupysime su  5 kW saulės elektrine?

Paskaičiuokime, kiek vidutiniškai galime sutaupyti. 5 kW saulės elektrinės per metus pagamina apie 5000 kWh elektros, vienam mėnesiui apie 416 kWh energijos. Įprastai elektra ESO tinkluose nuo 2022 metų sausio mėnesio vienoje laiko zonoje kainuotų 1 kWh – 0,167 euro. Tai 416 kWh kainuos apie 70 eurų.

Gaminantys vartotojai, turintys saulės elektrines, už 1 kWh energijos moka pasaugojimo mokestį – vidutiniškai 0,05 euro. Todėl 416 kWh kainuotų  apie 20 eurų.

Įsivertinus kainas, belieka nuspręsti, ar saulės elektrinės gera investicija jau dabar, ar verčiau dar laukti geresnių laikų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *