Namo stogas yra pats neefektyviausias statinys jūsų namuose. Jo paskirtis – neleisti patekti lietui ir sniegui į vidų. Kai kurios šiuolaikinių namų idėjos apskritai apsieina be stogo arba stengiasi jį išnaudoti kaip terasą ar žalią sodą. Tradicinis trikampis ar piramidės formos stogas jūsų namams nėra labai naudingas. Iki šiandien nebuvo…
Stogo paskirtis gali pasikeisti labai greitai. Saulės baterijos yra pagrindinis įrengimas, kuris išnaudoja kiekvieną jūsų stogo kvadratinį centimetrą ir duoda namui naudos. Saulės baterijos arba saulė kolektoriai gali būti montuojami ant bet kokio stogo, jei tik jo kampas atgręžtas į pietryčius arba šiaurės rytus. Kodėl ten? Todėl, kad toje pusėje saulės daugiausia Lietuvoje.
Pradėkime apie viską iš pradžių. Saulės baterijos yra specialios plokštelės su fotoelementais, kurių tikslas – gaminti elektros energiją ir kaupti ką specialiose baterijose. Tai reiškia, kad namai gali būti apšviečiami vien tik iš saulės surinkta elektros energija. Kiek tos elektros pririnksite priklauso nuo saulės baterijų ploto ant stogo. Kuo jis didesnis, tuo daugiau elektros galite surinkti.
Šiuolaikiniai apšvietimo sprendimai daug elektros nereikalauja. Vos 1-10 vatų LED lemputės labai daug energijos „nesuvalgo“. Dėl šios priežasties net nedidelės saulės baterijos gali apšviesti įvairias pagalbines patalpas namuose – rūsį, garažą, lauko pavėsinę, vartus, taip pat pagrindinį įėjimą, kur lemputė montuojama kartu su judesio davikliu ir t.t. Jei stogas didelis ir montuojama daugiau saulės baterijų modulių, galima elektros energiją panaudoti ir namų apšvietimui. Elektrinės viryklės, arbatinukų, orkaitės ir kitų daug elektros naudojančių buities prietaisų gal ir nepavyks sujungti, ypač tamsiuoju paros metu, tačiau televizoriams, šaldytuvams, kompiuteriams elektros energijos turėtų pakakti. Jau nekalbame apie kambarių apšvietimą, kai naudojamos vos kelių vatų galingumo efektyvios LED lemputės.
Jei šalia namų yra didesni ūkiniai pastatai (tvartai, fermos, sandėliai, garažai ir t.t.), be abejonės galima juos „įdarbinti“, kad gamintų elektros energiją ne tik apšvietimui, bet ir galingesniems įrenginiams, taip pat elektriniams vandens šildytuvams (boileriams), kurie šildo namus ar ūkinius pastatus. Viskas priklauso nuo turimų pastatų stogo ploto.
Saulės baterijos dažnai maišomos su kolektoriais, nors jie gali veikti vienas šalia kito. Kolektoriai, skirtingai, nei baterijos, elektros negamina, bet pašildo vandenį. Lietuvoje jie naudojami rečiau, nes tamsiu paros metu vandens šildymas darosi sudėtingesnis. Bet apie tai – kituose straipsniuose.
Saulės baterijos yra labai svarbi investicija, kuri padės sutaupyti elektros energijai skiriamus pinigus per pirmuosius 10 metų naudojimosi. Be to jos neteršia aplinkos ir visiškai nenaudoja papildomų kuro šaltinių. Ekologiška energija yra remiama valstybės.