Eksperimentas: metai, naudojant savo saulės kolektorius ir modulius

Pastaruoju metu vis dažniau kalbame apie tokių atsinaujinančių energetikos būdų kaip saulės elektrinės naudą, tačiau ne dažnai gyventojai ryžtasi namams įrengti saulės elektrines. Verslas labai gerai skaičiuoja investicijas ir kartais tą sau leidžia, o žmonės kartais nesiryžta to sau planuoti. Štai Jonas ryžosi sukurti savo elektros elektrinę namams ir pasakoja, kaip visa tai sekėsi daryti.

Iš taupumo viską namuose daro autonomiškai

Kaip sako Jonas, jis labai praktiškas ir mėgsta, kai viskas vyksta tikrai taupiai. Jau seniai yra pasidaręs gręžinį, iš kurio geria vandenį, taigi, nereikia mokėti už vandentiekį. Be to, šildymo sistema namuose irgi labai ekonomiška. Taigi, saulės elektrinės idėja buvo kilusi jau seniau ir vis nedavė ramybės. Jonas mąstė apie saulės elektrinės namams panaudojimą ne tik šildymui (kolektoriais), bet ir elektrai gaminti (moduliais). Kaip pats sako, daugiausiai teko galvoti bandant paskaičiuoti, kada tai atsipirks.

Pasiryžo sukurti nuosavą saulės elektrinę

Galiausiai nedidelės 5W saulės elektrinės savininkas sako, kad nusprendė tiesiog mažiau skaičiuoti, o pasiduoti energetikai. „Skaičiavau, kad turėtų kažkada atsipirkti. Ar man, ar mano vaikams. Bet svarbiausia čia jau buvo mano vidinis apsisprendimas, kad žinojau, jog darysiu gerai. Ne prisidėsiu prie begalinio vartojimo ir neatsinaujinančių išteklių alinimo, o kursiu iš to, kas yra duota iš dangaus nemokamai. Todėl net jeigu ir neatsipirktų, o išeitų taip pat, kaip nulis – vis tiek man atrodo, kad čia yra labai geras sumanymas, nes pati jo idėja teisinga. Pvz., skolinti pinigus vargšui su milžiniškomis palūkanomis tikrai atsipirks. Arba tau sumokės didžiules palūkanas ir suma padvigubės, arba tu galiausiai areštuosi žmogaus turtą ir pasiimsi jo namus. Tačiau užsiimti tokio tipo veikla, „kad atsipirktų“, noro nėra – nes tai neatrodo geras tikslas. Tai atrodo visgi blogas tikslas, ir norisi mažų tikslų juk turėti kuo mažiau. O saulės elektrinės kūrimas yra geras tikslas“, – sako vyras.

Atsiperkamumas ryškus pusę metų

Ir visgi nors saulės elektrinės atsiperkamumas turėtų jaustis tik prabėgus daug metų, visgi žmogus sako, kad jaučia tą atsiperkamumą iškart. „Iškart kitas jausmas, kai nereikia daug už elektrą mokėti. O saulėtomis dienomis išvis gali tiesiog be saiko naudoti energiją, ir tai labai smagu, nes nekainuoja. Dėl to vasarą pas mus vandenį šildo kolektorius, o žiemą jau veikia geoterminis šildymas, kas irgi nealina planetos, o ima jos šilumą iš gelmių. Tai visiškai yra ateities energetika. Ne dėl to, kad technologija dabarčiai būtų per sudėtinga. Ne, ji ranka pasiekiama, kas nori, gali turėti. Ateities energetika tai yra dėl to, kad dabartiniai energetikos būdai tiesiog pasibaigs, nes nebeturėsime iškastinio kuro“, – sako vyras.

Žiemą irgi šiek tiek atsiranda energijos

Kaip sako Jonas, saulės elektrinės Lietuvoje papuola į tą rizikos atvejį, kada neaišku, kiek atsipirks, nes ilgai trunka žiema, daugiau šalčio, klimato zona ne ta. Bet visgi vis tiek apsimoka tą daryti, ir jis išbandė tai savo jėgomis.

Pataria naudoti tai ir kitiems

ES parama saulės elektrinėms kartais gali paskatinti jas įsikurti. Tačiau verta ne tik tuo vadovautis, bet ir apskritai suprasti, kodėl norisi tos geresnės, gerosios energetikos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *