DUK: gręžtiniai pamatai – ką svarbu žinoti?

gręžtiniai pamataiPamatų įrengimas svarbi namo statybos dalis. Dažnai gąsdinama, jog prastai padaryti pamatai gali lemti namo griūti per kelis metus nuo statybos. Deja, tai nėra mitas ir nors namas galbūt nenugrius visai, tačiau prasti pamatai lemia skilusias sienas, namo pakrypimą ir kitas situacijos, kurių ištaisymas kainuoja brangiai. Tad geriau prieš pamatų įrengimą pasidomėti ir išsiaiškinti ko konkrečiai reikia jūsų namui.

Lietuvoje vieni populiariausių pamatų yra gręžtiniai pamatai. Todėl dalinamės populiariausiais klausimais, kas labiausiai domina statomų namų savininkus  bei atsakymus į dažniausiai pasitaikančius klausimus.

Kada įrengiami gręžtiniai pamatai?

Renkantis pamatus namui, yra du svarbūs kriterijai, į kuriuos atsižvelgiama: gruntas ir namo projektas. Pirmiausia ir svarbiausia gruntas. Prieš bet kokius planus įrenginėti pamatus, turi būti atlikti grunto tyrimai. Grunto tyrimais nustatomas gruntinių vandenų lygis, grunto tankis ir kiti parametrai leidžiantys specialistams nustatyti kokių pamatų reikia, norint jog jie būtų stabilūs ir atlaikyti namo svorį. Kitas dalykas – namo projektas, ar statomas vienaaukštis ar dviaukštis namas, iš kokių medžiagų statomas ar bus sunkus ar lengvas (pvz. karkasinis).

Gręžtiniai pamatai pasirenkami lengvesnės konstrukcijos namams, pavyzdžiui, karkasiniams, mediniams, t.y. tokiems, kurių masės neužtektų „prispausti“ pamatų ir apsaugoti juos nuo iškėlimo po žiemos šalčių ir atšilimo. Tuo tarpu kalbant apie gruntą, gręžtiniai pamatai galimi tuomet, kai yra tvirtas, sausas gruntas, o gruntiniai vandenys nėra aukštai. Gręžtiniai pamatai įrengiami namams, kurie yra be rūsio.

Kaip įrengiami gręžtiniai pamatai?

Įrengiant gręžtinius pamatus itin svarbus tikslumas. Gręžinių vietos turi būti sužymėtos itin tiksliai, nes nuo to priklauso statybų sėkmė. Numatytose vietose specialiai technika padaromos kiaurymės, kurių gylis yra žemiau įšalo zonos, t.y. apie 1,2 metro. Tuomet į kiaurymę pilamas betonas, o į vis dar slankų betoną įstatoma armatūra. Paliekama stigti, o vėliau sulyginamas betono viršus bei montuojama monolitinė sija.

Kokių klaidų nedaryti?

Geriausia nekartoti klaidų, kurias per amžius išsiaiškino statybininkai. Štai šios dažniausiai pasitaikančios klaidos lemia nesklandumus tolesnėse statybos eigose ar tiesiog pamatai tampa nekokybiški.

  • Netinkamai pažymėtos pamatų gręžinių vietos. Gręžiniai turi būti padaryti tiksliai tose vietose, kurios numatytos pagal projektą.
  • Išgręžus kiaurymes sujudinamas gruntas, užbyra žemės ant gręžinio dugno, tad pagrindas tampa netvirtas.
  • Nesulyginamas pamato aukštis, kas apsunkina sijų montavimą.

 

 

 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *