Namų statybos būdų yra tikrai nemažai. Mūriniai, blokiniai, blokeliniai, karkasiniai. Kas tarp jų bendro? Visus šiuos būdus vienija bendra detalė – pamatai.
Namų statybos kaina auga ne vien tik dėl sienų, bet ir dėl pamatų. Jei pasirenkamas namas su rūsiu, pamatų kaina iš viso auga labai smarkiai, nes viską reikia išlieti. Antžeminiams pamatams yra naudojam daugybė betoninių detalių, todėl jie, nors ir patvarūs, sunkiai susidoroja su šilumos išleidimu į aplinką. Plokštiniai pamatai – optimaliausias sprendimas. Kas tai yra? Populiariai kalbant, tai namo grindų betonavimas.
Plokštiniai pamatai – kas tai?
Pamatai paprastai būna kelių rūšių – įleidžiami arba juostiniai. Juostiniai – kai įbetonuojamos tam tikros juostos, ant kurių dedamos perdangos ir statomas visas namas. Įleidžiami dažniausiai namo kampuose tam tikri strypai, kurių pakanka karkasiniams arba skydiniams namams statyti. Tai pigiausias būdas, tačiau ne efektyviausias.
Efektyviausias yra paprastas grindų betonavimas – ant išlyginto grunto yra patiesiamas izoliacinis sluoksnis, paklojamas polistirolas – apšiltinančioji medžiaga, tada liejami betoniniai pamatai ištisai. Aišku, jų viduje yra armatūra, išvedžiojama santechnika, daromos šildomos grindys. Sueikvojama gana nemažai betono, tačiau efektyvumo prasme tokie pamatai yra geriausi, nes pro juos beveik neišleidžiama šiluma iš namo.
Tokie pamatai galimi ne visur, nes viskas priklauso nuo grunto stabilumo ir tvirtumo. Būkime atviri, kartais pasitaiko vietų, kuriose galima tik įkalti polius kiekviename kampe ir statyti karkasinį namą. To priežastis – labai nestabilus gruntas, aukšti požeminiai vandenys. Plokštiniai pamatai yra taikomi tada, kai nereikia rūsio, gruntas yra pakankamai tvirtas ir iš karto norima betonuoti grindis su išvedžiotais grindinio šildymo vamzdžiais.
Grindų betonavimas nėra itin sudėtingas, kadangi nereikia matuoti svorio pasiskirstymo taškų – visas namo svoris pasiskirsto tolygiai.
Plokštiniai pamatai – pasyviam namui
Plokštiniai pamatai dažniausiai yra daromi pasyviam namui. Tai pamažu virsta standartu, nes jau nuo 2016 metų visi namai turės būti A energetinės klasės, o nuo 2021 – A++ energetinės klasės. Pagrindinė priežastis – po pamatais klojamas apšiltinimas. Tai reiškia, kad šildomos grindys neatiduos daug šilumos į žemę, o viską atiduos į namo vidų, kur gyvena žmonės. Viskas vyksta pakankamai greitai, todėl ši technologija yra viena populiariausių Lietuvoje.