Tagšilumos izoliacija

Šiltinimo medžiagos rąstiniams namams

šiltinimo medžiagosPraktiškai visuose senuosiuose Lietuvos rąstiniuose pastatuose tarp rastų buvo klojamos samanos. Tiesa, ne bet kokios, o kiminai. Kiminai savyje turi antiseptinių savybių, jie nepelija, puikiai sugeria drėgmę ir kvapą, o sudūlėja tik per ilgą laiką. Deja, kiminai yra nykstantis augalas, įtrauktas į Raudonąją knygą. Sakoma, kad įminus į kimimus, jiems reikia beveik 50 metų, kad visiškai atsistatytų. Šias samanas naudoti rastinių namų statyboje yra griežtai draudžiama, todėl dažniausiai yra naudojamos kitos šiltinimo medžiagos: vilna, linas, mineralinė vata ar besiplečiančios juostos.

Vilnos juostos. Apie vilnos šilumines savybes žinoma seniai. Be to, vilna yra „kvėpuojanti“  medžiaga, ji nepelija, nepūva ir nebijo drėgmės. Tarkim, Norvegijoje vilna rąstinių namų statyboje yra naudojama jau nuo neatmenamų laikų ir iki šių dienų tai yra medžiaga numeris vienas. Šiuo metu reikiamo pločio ir ilgio vilnos juostų įsigyti tikrai nesudėtinga. Be to, tai ekologiškas pasirinkimas.

Lino juostos. Lininis audinys pasižymi puikia garso ir šilumos izoliacija, gerai sugeria drėgmę, nekelia alergijos ir išgarina perteklinę sienų drėgmę. Visgi, lininės šiltinimo medžiagos turi labai didelį minusą – jos pūva ir ilgainiui netenka savo izoliacinių savybių, todėl, statant rąstinį namą, vertėtų rinktis tik auštos kokybės linines juostas, kurios galėtų tarnauti bent porą dešimtmečių.

Mineralinės vatos juostos. Tai dirbtinė šiltinimo medžiaga, bet savo charakteristika tikrai nenusileidžianti ir natūralioms šiltinimo medžiagoms. Mineralinės vatos juostos yra apdorotos silikonu, todėl nebijo drėgmės ir puvėsio. Be to, yra chemiškai neutralios. Kadangi šios šiltinimo medžiagos yra neorganinės kilmes, jose nesiveisia parazitai.

Besiplečiančios juostos. Ant rąstinio paviršiaus sumontuotos besiplečiančios justos greitai išsiplečia ir taip užsandarina visus plyšius. Tiesa, sandarinimo savybės pasireiškia tada, kai suspaudus juostą rąsto poros užsidaro, o dalis jų suspaudžiama tiek, kad vandens molekulės patenka tik virtusios garais. Paprasčiau tariant, besiplečiančios juostos  leidžia namui „kvėpuoti“, o tuo pačiu metu puikiai izoliuoja rąstinį namą nuo šalčio, drėgmės ir vėjo. Be to, ši medžiaga, bėgant metams, nedūlėja, nekaupia dulkių ir nepelija, nes yra biologiškai neaktyvi.

Atminkite, kad šiltinimo medžiagos pasirinkimas yra toks pat svarbus, kaip ir jos klojimas. Jei dedant šiltinamąją medžiagą tarp rąstų dalis jos išsikis į išorę, drėgmė kapiliariniu principu pasiskverbs tarp sienojų ir namas pradės pūti. Tad, šį darbą vertėtų patikėti tik profesionalams.

 

 

Kodėl verta rinktis ekovatą?

Ekovata – organiškai izoliuojanti medžiaga, kuri yra naudojama įvairiems pastatams šiltinti.

Ekovata yra labai veiksminga, kokybiška ir ekologiška statybinė medžiaga, nedaranti žmogui blogos įtakos. Jos techninės charakteristikos (šilumos laidumas (l=0.04 W/mK), sandarumas, gelbėjimas nuo drėgmės ir ugnies, gerasgarso nepralaidumas) yra viršesnės už tradicinės, termoizoliacinės medžiagos charakteristikas.

Ekovata yra atspari gaisrui, apsaugo pastato konstrukciją nuo ugnies išsiplėtimo. Jos medžiagoje yra borakso ir boro rūgšties, tai neleidžia ekovatai degti. Pastatas yra apsaugomas nuo sunaikinimo, kai gaisro atveju ekovatoje išsiskiria kristalinis vanduo. Šis faktas buvo patvirtintas ir įrodytas gaisro metu.

Neįtikėtinos šilumos izoliacinės savybės yra dėl žaliavų, kurias naudoja gaminant ekovatą. Didelis privalumas yra ir tai, kad drėgmė ir oro pralaidumas reguliuojasi natūraliai. Medžiagos privalumai gali būti vertinami bet kuriuo metų laiku: žiemą taupoma šiluma, o vasarą – oro kondicionavimo išlaidos. Dėl natūraliai besireguliuojančios drėgmės nebūtina naudoti garų izoliacijos. Ekovata yra pagaminta iš perdirbtos medienos ir drėgnumas keičiasi taip pat kaip ir medienoje. Ši savybė apsaugo ekovatą ir medines konstrukcijas prie jos nuo pelijimo ir kenksmingų grybelių susidarymo. Tokiu būdu prailginamas pastato naudojimo laikas.

Ekovata gali būti lengvai naudojama net ir siauriose vietose, į kurias sunku patekti (įvairių grotelių spragose, aplink vamzdžius ar laidus), šios savybės suteikia puikią garso izoliaciją, nes yra užpildomas kiekvienas menkiausias tarpelis ar plyšelis.

Verta paminėti, kad pastatų šiltinimas naudojant ekovatą yra labai ekonomiškas, praktiškas sprendimas, kadangi galima taupyti medžiagas statybos darbų metu. Ekovata, po pjaustymo proceso nepaliekanieko, ko nebūtų galima panaudoti dar kartą.

Pastato šilumos izoliaciją, naudojant ekovatą, galima atlikti per gana neilgą laiką. Darbams yra suteikiama garantija. Taip pat yra labai sutaupoma, nes, kaip ir buvo minėta, sutaupomos šildymo ir oro kondicionavimo išlaidos kai nereikia įsirenginėti papildomų vėdinimo sistemų ar pirkti ventiliatorių.

© 2019 Mūsų namai

Theme by Anders NorenUp ↑