Tagšiltnamiai

Kokie populiariausi šiltnamiai?

šiltnamis

Šiltnamis statomas nuo vėjų apsaugotoje vietoje. Populiariausi šiltnamiai yra su mediniais karkasais ar plastmasiniais lankais, aptraukti polietileno plevele. Stikliniai šiltnamiai metalinio karkaso yra brangesni tačiau patvarūs, ilgaamžiai, gerai išlaiko šilumą. Dirvą geriausia paruošti iš rudens, žemė turi būti puri ir derlinga. Nešildomuose šiltnamiuose anksčiau negu lauke išsiauginame žalumyninių daržovių: petražolių, svogūnų laiškų, salotų, ridikėlių, krapų, špinatų ir kt.

Kokia plėvele dengiami šiltnamiai?

Paprastai šiltnamis dengiamas stabilizuota polietileno plėvele. Ji yra patvaresnė, gali  išbūti 2-3 metus. Stabilizuota plėvele dengtas šiltnamis ne taip greitai įkaista, todėl rytais juos galima vėliau atidaryti vėdinimui. Kai kurie sodininkai įsigudrino šiltnamio karkasą pirmiausia apdengti agroplevėle, o virš jos- polietileno plevelę. Tokie šiltnamiai yra šiltesni, juose ne taip greitai išdžiūsta dirva, augalus reikia rečiau laistyti, o karštomis vasaros dienomis agroplėvelė apsaugo augalus nuo tiesioginių saulės spindulių. Planuojant šiltnamio augalus, reikia turėti omenyje, kad pomidorai ir agurkai reikalauja skirtingų  augimo sąlygų. Agurkai  nemėgsta skersvėjų, jiems reikia daugiau drėgmės, o pomidorai ir  paprikos priešingai, mėgsta sausesnį orą.

Petražolių nauda žmonių organizmui

Patyrę sodininkai, pasibaigus žiemai ir prasidėjus pavasariui sėklų parduotuvėje arba internetu  pradeda rūpintis žalumynų sėklomis. Jeigu vertinate gydomąsias petražolių šaknų savybes, verta sėti ir auginti  šaknines petražoles. Paprastoji petražolė naudojama įvairiems uždegimams gydyti, žaizdoms užtraukti, regėjimui išsaugoti, esant akmenims šlapimo takuose ar inkstuose ir kitais atvejais. Jos lapuose vitamino C, penkis kartus daugiau nei citrinuose ar apelsinuose. Taip pat  gausus rinkinys vitaminų B1, B2, K, PP, geležies druskų, kalio, magnio, kalcio, fosforo. Jeigu įgėlė uodas, bitė, vapsva, kuo greičiau įkandimo vietą galima patrinti  petražolės lapų ar šaknų sultimis, nieštėjimą nuims akimirksniu.

MeistroKodas Šiltnamiai: forma ir medžiaga

MeistrokodasŠiandien žmonių kiemuose stovi patys įvairiausi šiltnamiai, skirtingi savo formomis, dydžiu, medžiagomis, iš kurių yra pastatyti.  Kyla klausimas, ar tai žmonių noras pasipuikuoti ir būti geresniais už kaimynus, ar bandymas pasiekti, kad statinys maksimaliai atliktų savo pagrindinę funkciją?

Šiltnamio forma – ne tik dizaino sprendimas

Šiltnamiai pagal statinio formą gali būti arkiniai, šlaitiniai, šliejami arba nestandartinio dizaino. Kas nulemia mūsų pasirinkimą, kaip atrodys statinys? Jei statyba užsiimame patys, tikėtina, jog pasirinksime formą, kuri gali būti lengviausiai išgaunama,  kurią kažkada jau esame statę ar kuriai turime tinkamą medžiagą. Taip pat svarbu mūsų norai, tai yra, kas atrodo gražiau arba statiniui skirta vieta. Tačiau yra keletas aspektų, į kuriuos, prieš priimdami sprendimą, taip pat reikėtų atkreipti dėmesį – tai gali įtakoti augalų augimo sąlygas, šiltnamio ilgaamžiškumą ir panašiai:

  • Saulės spindulių patekimas.

Šiltnamiai dengiami medžiagomis, gerai praleidžiančiomis saulės šviesą, tačiau tam įtakos turi ir pati forma. Kupolinis šiltnamis panašų kiekį saulės gaus ištisus metus. Pasistačius šlaitinį formą, susiduriama su problema žiemos ir ankstyvo pavasario metu, kadangi, dėl saulės padėties, spinduliai į žemę keliauja nestačiu kampu ir pro statinio stogą neprasiveržia. Tačiau aukštos šiltnamio sienos puikiai šviesą pasisavina. Dvišlaitis šiltnamis, vėlgi, gauna mažiau spindulių. „Kaltininkė“ – siena, besiremianti į kitą pastatą.

  • Tvirtumas.

Ypatingai šiltnamio tvirtumas pasireiškia žiemą, kai reikia atlaikyti sniego lavinas. Nenuvalius ant sniego susikaupusio sniego, gali įgriūti stogas. Šiuo atveju „dėkingiausia“ –  arkinė forma, ant kurios sniegas neišsilaiko.

  • Sodinimo plotas.

Jei svajojate auginti visko ir daug, pagalvokite ne tik apie šiltnamio dydį, forma yra ne mažiau svarbi. Tokiu atveju rekomenduotini šlaitiniai MeistroKodas šiltnamiai – sienų statmenumas suteikia galimybę auginti maksimalų kiekį augalų dirvoje, be to prie sienos galima  papildomas lentynas. Tuo tarpu prie vienos šiltnamio sienos nieko nesodinsite, kadangi ten negaunama pakankamai saulės.

Taigi, šiltnamio forma neabejotinai nėra vien tik tai, kas mums gražu. Neginčijama ir įtaka augalų augimo kokybei. Kitoje straipsnio dalyje analizuosime naudojamų medžiagų reikšmę.

MeistroKodas šiltnamiai vakar ir šiandien

Perskaitę straipsnį dar kartą įsitikinsite, jog progresas – visagalis, nepaliekantis nieko nuošalyje. Štai senelės šiltnamis, stovintis kaime.  Galbūt jis toks pats ir toje pačioje vietoje. Tačiau jei šiltnamį nuspręstų statytis anūkė, galbūt jis būtų visiškai kitoks: medžiagomis, dizainu, netgi priežiūros poreikiu.

MeistrokodasKaimuose stovintys šiltnamiai dažniausiai dengti plėvele, nereta sulopyta. Kai kas įsigudrina panaudoti ir senus langus – šiltnamis suręstas iš jų. Estetinio vaizdo nėra. Tačiau kam jis reikalingas, juk tai statinys su aiškia paskirtimi – nešti derlių. Tiesa, galima pamatyti ir stiklinių šiltnamių. Šie, palyginti su anksčiau minėtais, kur kas prabangesni. Darbo būna visiems: anksti ryte atverti duris, vakare – uždaryti, laistyti, išaugus piktžolėms – išravėti.

Kita žmonių dalis, dažnai jaunesni, gyvenantys priemiesčiuose, nori, jog šiltnamis neštų ne tik praktinę naudą, bet ir kiek įmanoma puoštų aplinką. Tad neretai kreipiamasi pagalbos į šiltnamių statyba užsiimančius specialistus – jie, pagal klientų poreikius, pagamina kokybiškus pasirinktos ir norimos formos. Sparčiai populiarėja nauja dangos medžiaga – polikarbonatas. Pastarosios savybės lemia ne tik estetišką vaizdą bei statinio patvarumą, tačiau ir palankias sąlygas augalams: pastovi temperatūra,  apsauga nuo pavojingų ultravioletinių spindulių.

Norintieji savo šiltnamius gali patobulinti iš vidaus ir taip užbėgti už akių nuolatiniam rūpinimuisi augalais. Galima įmontuoti automatines laistymo sistemas su jutikliais, reaguojančiais į dirvos drėgmės pokytį. Arba automatinę vėdinimo sistemą, reaguojančią į temperatūros kaitą. Deja, automatinių ravėjimo sistemų dar kol kas nėra, tad tenka kartais padirbėti. Tačiau galima naudoti kitą gudrybę – apdengti dirva juoda plėvele, joje padarytuose plyšiuose susodinti daigus ir nepalikti sąlygų piktžolių vešėjimui.

Neverta lyginti, kuris – močiutės ar patobulintas šiuolaikinis – šiltnamis geresnis. Juk pagyvenę žmonės daržininkystės darbais dažnai užsiima ne dėl būtinybės užsiauginti daržovių, tačiau dėl poreikio kažką veikti ir jaustis svarbiu. Tad tas ravėjimas, laistymas, vėdinimas būtent yra tai, ko jiems reikia ir naujovės šiuo atveju nelabai reikalingos. O mums, nuolat skubantiems ir neturintiems laiko, tačiau vis dėl to norintiems valgyti ekologiškas daržoves, „naujos kartos“ Meistrokodas siltnamiai yra puiki alternatyva.

 

Sėklos ir šiltnamiai – ankstyvo pavasario rūpestis

siltnamiaiLietuvoje pavasarį paprastai būna šalta ir gana niūru. Žemė kovo mėnesį vis dar įšalusi nuo žiemos, orai permainingi, nes bet kada gali ir pasnigti, ir palyti, ir užšalti dar kartą. Atrodo, sodininkams šiuo metu nėra ką veikti, tačiau šis vaizdas – apgaulingas. Kaip tik kovo mėnesį prasideda sodininkų darbai. Tiksliau sakant – namų darbai. Traukiami vazonėliai ir loveliai ir namuose prasideda sėja. Įvairių daržovių sėklos yra pasodinamos į viduje laikomas talpas, kad sudaigintų daigus. Tolesnis jų likimas – šiltnamiai, kuriuos sodininkai jau dabar perka ir pastatys balandį. Iki to laiko sodinukai ir daigai bus jau pakankamai gerai sudygę ir paruošti persodinimui.

Keista, bet sėklos dabar parduodamos ne tik prekybos centruose, bet ir internetu. Internetas sėklų pardavėjams labai palengvina darbą, nes apie kiekvieną augalų rūšį galima pateikti itin daug informacijos su konkrečiais nurodymais – ką ir kada sėti, kur, kaip prižiūrėti ir pan. Sėklos parduodamos nedideliais pakeliais, nebent jos yra stambios kaip svogūnėliai, žirniai ar kukurūzai.

Vienas iš įdomesnių sodininkų pirkinių yra šiltnamiai. Seniau visi juos darydavo patys iš senų langų rėmų, medinių tašelių ir lentų, polietileno vamzdžių. Dabar tokių meistrų nėra daug. Kam vargti 1-2 dienas ir ieškoti medžiagų statybai, jei viską galima tiesiog nusipirkti. 2×2 m pločio nedidelis akrilinis šiltnamis su PVC danga ir orlaidėmis kainuoja tik apie 100 eurų. Už 200 eurų galima įsigyti jau gana didelį šiltnamį su varstomomis durimis. Kam vargti, jei tokios gatavų šiltnamių kainos? Nereikia rūpintis nei plėvele kiekvienais metais, nes šių šiltnamių danga yra ilgaamžė. Be to juos rudenį galima išmontuoti, o pavasarį sumontuoti toje pačioje ar kitoje daržo vietoje. Gatavi šiltnamiai – tikra pagalba pagyvenusiems ūkininkams, kurie neturi laiko ir resursų pastatyti savą statinį.

Šiltnamiai parduodami ir internetu. Pakuotės svoris gana didelis, tad gali tekti atvykti pačiam – už paprastą pašto mokestį vargu, ar atveš į namus.

Sėklos ir šiltnamiai yra ne vieninteliai sodininkų rūpesčiai. Dabar jie pradeda rūpintis ir savo per žiemą snaudusia sodo technika – žoliapjovėmis, vejapjovėmis, kultivatoriais. Taip pat gerai pasitikrinti ir įrankius – ar visi grėbliai, kauptukai, kastuvai vietoje ir veikia puikiai?..

Šiltnamių rūšys

siltnamiaiŠiltnamių struktūrą ir tipus daugiausia diktuoja aplinkos sąlygos ir, žinoma, pačio žmogaus poreikiai, auginami produktai ir jų norima apimtis.

1. Lankinis šiltnamis. Šis tipas paprastai turi arkos konstrukciją ar rėmą, kuris suteikia uždangą ir reguliuoja šviesos ir tempertatūros pasiskirstymą. Šie šiltnamiai dažniausiai yra naudojami žiemojimo augalams ir pavasario pradžios produktams (brokoliams, kopūstams, dekoratyviniams daugiamečiams) auginti. Paprastai šie šiltnamiai neturi šildymo ar aušinimo sistemų. Jie gali būti dengiami polietileno plėvėle ar kitu audiniu, o šiltuoju metu gali būti išvis atidengti.

2. Šešėliniai šiltnamiai. Šios struktūros dažniausiai yra dengiamos polikarbonatu, medvilne, plastiku ar kita medžiaga, kuri yra sukurta taip, kad iš dalies neįtrauktų šviesos. Kai kada jautrios medžiagos yra aliuminizuojamos taip, kad šviesa atsispindėtų nuo pačios šiltnamio struktūros. Dengiama medžiaga gali būti parenkama blokuoti įvairaus kiekio šviesą. Tokie šiltnamiai dažnai naudojami šiltuoju metų laiku, auginant sodinukus, augalinius lapus, skintas gėles.

Šiltnamiai yra labai palitę tarp augalų ir daržovių augintojų, kurie nori auginimo procesą kontroliuoti patys. Šiltnamiai gali būti pačios įvairiausios rūšies, ir turėti aušintuvus, auginimo kamerų kompiuterį, dygimo kameras. Jie gali būti įvairių formų (Arkinė, namuko, rėmelio forma) ir dydžių. Viskas priklauso nuo kliento poreikių. Arkiniai arba namuko formos šiltnamiai gali būti vienviečiai arba iš sujungtų struktūrų. Dauguma komercinių šiltnamių yra gaminami labai platūs ir sujungti tarpusavyje. Turėdami šias ilgas, tarpusavyję sujungtas šiltnamių eiles, privalote dėl patogumo įsirengti nemažai automatikos prietaisų (pavyzdžiui drėkinimo sistemas), kadangi vienas pats sunkiai galėsite kontroliuoti produktų auginimo eigą. Automatikos dėka augalų priežiūra yra greitai ir patogiai valdoma.

Šiltnamių karkasai gali būti gaminami iš medžio, metalo, aliuminio arba betono. Šiuolaikiniai šiltnamiai paprastai gaminami iš cinkuoto metalo arba aliuminio. Pastarasis yra mėgstamas dėl lengvumo, tvirtumo ir atsparumo rūdims. Grindinys gali būti gaminamas iš akyto betono, cemento, žvyro, sutankinto molio, padengtas stipriu polipropileno audiniu. Akytas betonas paprastai yra pakankamai stiprus daugumai krovinių atlaikyti ir praleidžia drenažą. Cementas yra brangesnis ir nepraleidžia drenažo, tačiau jis yra tinkamesnis eismo srityse, kuriose yra daugiau sunkių krovinių. Betonas yra tinkamiausias drenažo skatinimui, o žvyras – pigiausias, bet neapsaugo nuo piktžolių ir neleidžia susistatyti visos įrangos. Polipropilenas yra pigi alternatyva, bet grindys gali būti netolygios.

Projektuojant šiltnamį reikia atsižvelgti į daugelį veiksnių. Sunku pateikti konkrečius reikalavimus, nes kiekviena taisyklė turi išimtis. Struktūra turi atitikti konkrečios vietovės statybos kodus. Dizaino ir šiltnamiams naudojamų medžiagių pasiūla priklauso nuo pačios įmonės, kuri gamina šiltnamius.

© 2020 Mūsų namai

Theme by Anders NorenUp ↑