Tagsaulės energija

Eksperimentas: metai, naudojant savo saulės kolektorius ir modulius

Pastaruoju metu vis dažniau kalbame apie tokių atsinaujinančių energetikos būdų kaip saulės elektrinės naudą, tačiau ne dažnai gyventojai ryžtasi namams įrengti saulės elektrines. Verslas labai gerai skaičiuoja investicijas ir kartais tą sau leidžia, o žmonės kartais nesiryžta to sau planuoti. Štai Jonas ryžosi sukurti savo elektros elektrinę namams ir pasakoja, kaip visa tai sekėsi daryti.

Iš taupumo viską namuose daro autonomiškai

Kaip sako Jonas, jis labai praktiškas ir mėgsta, kai viskas vyksta tikrai taupiai. Jau seniai yra pasidaręs gręžinį, iš kurio geria vandenį, taigi, nereikia mokėti už vandentiekį. Be to, šildymo sistema namuose irgi labai ekonomiška. Taigi, saulės elektrinės idėja buvo kilusi jau seniau ir vis nedavė ramybės. Jonas mąstė apie saulės elektrinės namams panaudojimą ne tik šildymui (kolektoriais), bet ir elektrai gaminti (moduliais). Kaip pats sako, daugiausiai teko galvoti bandant paskaičiuoti, kada tai atsipirks.

Pasiryžo sukurti nuosavą saulės elektrinę

Galiausiai nedidelės 5W saulės elektrinės savininkas sako, kad nusprendė tiesiog mažiau skaičiuoti, o pasiduoti energetikai. „Skaičiavau, kad turėtų kažkada atsipirkti. Ar man, ar mano vaikams. Bet svarbiausia čia jau buvo mano vidinis apsisprendimas, kad žinojau, jog darysiu gerai. Ne prisidėsiu prie begalinio vartojimo ir neatsinaujinančių išteklių alinimo, o kursiu iš to, kas yra duota iš dangaus nemokamai. Todėl net jeigu ir neatsipirktų, o išeitų taip pat, kaip nulis – vis tiek man atrodo, kad čia yra labai geras sumanymas, nes pati jo idėja teisinga. Pvz., skolinti pinigus vargšui su milžiniškomis palūkanomis tikrai atsipirks. Arba tau sumokės didžiules palūkanas ir suma padvigubės, arba tu galiausiai areštuosi žmogaus turtą ir pasiimsi jo namus. Tačiau užsiimti tokio tipo veikla, „kad atsipirktų“, noro nėra – nes tai neatrodo geras tikslas. Tai atrodo visgi blogas tikslas, ir norisi mažų tikslų juk turėti kuo mažiau. O saulės elektrinės kūrimas yra geras tikslas“, – sako vyras.

Atsiperkamumas ryškus pusę metų

Ir visgi nors saulės elektrinės atsiperkamumas turėtų jaustis tik prabėgus daug metų, visgi žmogus sako, kad jaučia tą atsiperkamumą iškart. „Iškart kitas jausmas, kai nereikia daug už elektrą mokėti. O saulėtomis dienomis išvis gali tiesiog be saiko naudoti energiją, ir tai labai smagu, nes nekainuoja. Dėl to vasarą pas mus vandenį šildo kolektorius, o žiemą jau veikia geoterminis šildymas, kas irgi nealina planetos, o ima jos šilumą iš gelmių. Tai visiškai yra ateities energetika. Ne dėl to, kad technologija dabarčiai būtų per sudėtinga. Ne, ji ranka pasiekiama, kas nori, gali turėti. Ateities energetika tai yra dėl to, kad dabartiniai energetikos būdai tiesiog pasibaigs, nes nebeturėsime iškastinio kuro“, – sako vyras.

Žiemą irgi šiek tiek atsiranda energijos

Kaip sako Jonas, saulės elektrinės Lietuvoje papuola į tą rizikos atvejį, kada neaišku, kiek atsipirks, nes ilgai trunka žiema, daugiau šalčio, klimato zona ne ta. Bet visgi vis tiek apsimoka tą daryti, ir jis išbandė tai savo jėgomis.

Pataria naudoti tai ir kitiems

ES parama saulės elektrinėms kartais gali paskatinti jas įsikurti. Tačiau verta ne tik tuo vadovautis, bet ir apskritai suprasti, kodėl norisi tos geresnės, gerosios energetikos.

Saulės baterijos jūsų namams

Namo stogas yra pats neefektyviausias statinys jūsų namuose. Jo paskirtis – neleisti patekti lietui ir sniegui į vidų. Kai kurios šiuolaikinių namų idėjos apskritai apsieina be stogo arba stengiasi jį išnaudoti kaip terasą ar žalią sodą. Tradicinis trikampis ar piramidės formos stogas jūsų namams nėra labai naudingas. Iki šiandien nebuvo…

 saulės baterijosStogo paskirtis gali pasikeisti labai greitai. Saulės baterijos yra pagrindinis įrengimas, kuris išnaudoja kiekvieną jūsų stogo kvadratinį centimetrą ir duoda namui naudos. Saulės baterijos arba saulė kolektoriai gali būti montuojami ant bet kokio stogo, jei tik jo kampas atgręžtas į pietryčius arba šiaurės rytus. Kodėl ten? Todėl, kad toje pusėje saulės daugiausia Lietuvoje.

Pradėkime apie viską iš pradžių. Saulės baterijos yra specialios plokštelės su fotoelementais, kurių tikslas – gaminti elektros energiją ir kaupti ką specialiose baterijose. Tai reiškia, kad namai gali būti apšviečiami vien tik iš saulės surinkta elektros energija. Kiek tos elektros pririnksite priklauso nuo saulės baterijų ploto ant stogo. Kuo jis didesnis, tuo daugiau elektros galite surinkti.

Šiuolaikiniai apšvietimo sprendimai daug elektros nereikalauja. Vos 1-10 vatų LED lemputės labai daug energijos „nesuvalgo“. Dėl šios priežasties net nedidelės saulės baterijos gali apšviesti įvairias pagalbines patalpas namuose – rūsį, garažą, lauko pavėsinę, vartus, taip pat pagrindinį įėjimą, kur lemputė montuojama kartu su judesio davikliu ir t.t. Jei stogas didelis ir montuojama daugiau saulės baterijų modulių, galima elektros energiją panaudoti ir namų apšvietimui. Elektrinės viryklės, arbatinukų, orkaitės ir kitų daug elektros naudojančių buities prietaisų gal ir nepavyks sujungti, ypač tamsiuoju paros metu, tačiau televizoriams, šaldytuvams, kompiuteriams elektros energijos turėtų pakakti. Jau nekalbame apie kambarių apšvietimą, kai naudojamos vos kelių vatų galingumo efektyvios LED lemputės.

Jei šalia namų yra didesni ūkiniai pastatai (tvartai, fermos, sandėliai, garažai ir t.t.), be abejonės galima juos „įdarbinti“, kad gamintų elektros energiją ne tik apšvietimui, bet ir galingesniems įrenginiams, taip pat elektriniams vandens šildytuvams (boileriams), kurie šildo namus ar ūkinius pastatus. Viskas priklauso nuo turimų pastatų stogo ploto.

Saulės baterijos dažnai maišomos su kolektoriais, nors jie gali veikti vienas šalia kito. Kolektoriai, skirtingai, nei baterijos, elektros negamina, bet pašildo vandenį. Lietuvoje jie naudojami rečiau, nes tamsiu paros metu vandens šildymas darosi sudėtingesnis. Bet apie tai – kituose straipsniuose.

Saulės baterijos yra labai svarbi investicija, kuri padės sutaupyti elektros energijai skiriamus pinigus per pirmuosius 10 metų naudojimosi. Be to jos neteršia aplinkos ir visiškai nenaudoja papildomų kuro šaltinių. Ekologiška energija yra remiama valstybės.

© 2019 Mūsų namai

Theme by Anders NorenUp ↑