Tagmedis

Medinės būdos – ką originalaus galima pasiūlyti savo augintiniui

Mūsų augintiniai yra mūsų šeimų nariai. Jei katinas ar triušis dažniausiai laikomas 0,5 šeimos nario, tai šuo – visiškai pilnateisiu šeimos nariu. Mes gyvename namuose, o mūsų šunims taip pat reikia savų namų, kuriuose jie ilsisi, miega, nuobodžiauja, slepiasi, žaidžia. Tai turi būti patogus statinys iš natūralių medžiagų, nes bet koks cheminis apdirbimas šuniui sukelia diskomfortą – jo uoslė daugybę kartų jautresnė už žmogaus, dėl to jis užuos bet kokius dažus, lakus, cheminių valymo priemonių likučius ir t.t. Taip pat jį reikia apšiltinti, nuolatos valyti. Visai, kaip ir mūsų namus.

Gyvenant name, šuniui paprastai statomas voljeras su paprasta būda, tačiau ne visais atvejais. Kartais tiesiog pastatoma medinė būda, kurioje augintinis praleidžia nemažai laiko. Tai klasikinė būda, šiek tiek pakelta nuo žemės, su didele landa ir smailu arba plokščiu stogu. Ji pagaminta iš natūralaus medžio, dažniausiai ąžuolo, kad būtų kuo atsparesnė lietuviškoms klimato sąlygoms. Stogas daromas medinis arba iš specialių karštį sugeriančių medžiagų, kad vasarą būdoje išliktų vėsu, o žiemą – šilta. Šalia būdos paprastai tvirtinamasstovelius su indais vandeniui ir maistui. Tai klasikinės būdos, tačiau kartais suprantame, kad mūsų augintinis nusipelno šiek tiek daugiau.

Užsienyje, kaip ir Lietuvoje populiariausios yra klasikinės būdos. Naujovė – atidaromas stogas, kad jas būtų paprasčiau valyti, taip pat būtų galima apšiltinti iš vidaus. Taip pat populiarėja ir kitokių formų būdos:


Būda-rūmai
. Tai kiek didesnė būda su platesniu pagrindu, kuris yra apjuostas tvorele. Atrodo estetiškai ir įdomiai, tačiau gali būti problematiška, jei šuo yra pratęs gyventi voljere, nes tada gamtinius reikalus atliks priešais įėjimą – vietą, kur turėtų ilsėtis. Tinka mažiems ir vidutinio dydžio šunims.

Būda su vaizdu. Kai kurie augintiniai mėgsta pasilipti ant aukštesnių daiktų ir viską stebėti iš aukščiau. Ši būdos forma puikiai tiks tokiems šunims. Būda plokščiu stogu su neaukštu aptvaru ir laipteliais. Tinka dideliems, vidutiniams ir ypač mažiems šunims.

Būda-kluonas. Tiesiog būda su prieangiu, pasislėpti nuo lietaus ir užstoti vėją. Gana nepraktiška, tačiau atrodo įspūdingai.

Būda-stalas. Lauke laikomiems augintiniams didelės bėdos nėra, tačiau ką daryti namuose gyvenantiemsšunims. Išeitis yra ir čia. Tiesiog pagaminant medinį staliuką-spintelę, bet paliekant ją be stalčių ir durų. Į vidų įdėjus šuns gultą išeina puiki daugiafunkcinė būda. Ant kurios galima pasidėti įvairius daiktus. Tiesa, staliukas-būda statomas iš natūralaus medžio, todėl medieną ir apdirbimą teks priderinti prie namuose esančio klasikinio ar net antikvarinio interjero.

Mūsų augintiniai tikrai nusipelno originalių namų. Originali šuns būda taip pat patrauks ir kaimynų bei svečiųdėmesį, bei pagyvins visą kiemo vaizdą.

Modulinio namo pranašumai

Vis labiau populiarėjantys moduliniai mikro namai architektus skatina atsigręžti į natūralumą, ekonomišką, medienos pritaikymą interjere. Dabartiniam gyventojui, besirenkančiam savo būstą, reikalavimai architektūriniams sprendimams mažėja, norima ir reikalaujama paprastumo, tačiau kartu norima, kad būstas būtų unikalus ir nors kažkuo išsiskiriantis nuo kaimyno. Modulinių namų dažniausiai nesirenka tie, kurie nori išskirtinio ar itin prabangaus būsto. Kadangi moduliniai namai surenkami gamyklose pagal tam tikrus modulius, juos surinkinėjant yra atsižvelgiama į funkcionalumą ir patogų erdvių išdėstymą.

Kadangi moduliniai namai dažnai yra surenkami iš medinio karkaso, gana svarbų „vaidmenį“ čia atlieka mediena. Gaila, tačiau moduliniuose namuose labai sudėtinga rekonstrukcija arba ji iš viso nėra galima. Nors statybinių medžiagų gamintojai nuolat išbando vis daugiau mišrios statybos būdų, kuriuose medienos masyvas keičiamas inžineriniais medienos produktais, eliminuojant tam tikras nepageidautinas medienos savybes.

Iš kitos pusės, jei šeima gyvena dešimt ir daugiau metų, tuo tarpu vaikai jau spėjo suaugti ir tėvams nebėra reikalingas didelis namo plotas, galima pasinaudoti galimybe namo modulius pakeisti. Tai – didelis modulinių namų privalumas, kurio rezultatas – atnaujintas būstas, o klientui dėl sumažėjusio namo ploto mažėja tiek komunalinės paslaugos, tiek visas namo išlaikymas. Tokiu būdu tausojama aplinka, mažėja aplinkos tarša. Tad kartu prieinama prie dar vienos teigiamos ir plačiai žinomos šių namų ekologiškumo savybės. Mediniai moduliniai namai yra „draugiški“ aplinkai. Jie pasižymi nedideliu gyvenamu plotu (dažniausiai įrengiami 2-4 kambarių namai 50-100 m2 būste), kurio visiškai pakanka jaunai šeimai ar porai. Toks, nedidelis, namas mažiau terš aplinką, statybos metu šiukšlių kiekis yra tik minimalus, juose dažnai įrengiamas geoterminis šildymas, produktyviai išnaudojama saulės energija, statant saulės kolektorius.

Labai patogu įsigyti namą, kuris „auga“ kartu su kliento poreikiais. Jeigu šeimoje, gyvenančioje moduliniame name padaugėjo atžalų, nebūtina svarstyti apie naujo, didesnio namo įsigijimą, paprasčiausiai galima vieną ar daugiau modulių pridėti papildomai. Šiuo namuose taikomi moduliai – dideli tūriniai elementai, kurių maksimalūs išmatavimai 5,2 m (plotis) x 13,5 m (ilgis) x 3,5 m (aukštis). Vienas modulis siekia apie 50 m2 plotą, kuriame įrengiamas atskiras butas arba namo dalis. Paprastai individualų gyvenamąjį namą sudaro 2-4 moduliai. Moduliai gaminami jau su instaliuota visa inžinerine sistema, todėl jungiamuosiuose moduliuose jau gali būti visiškai integruota virtuvė, vonios ir dušo kambariai, įdiegta elektros instaliacija, šildymas, įvesta santechnikos įranga, vandentiekio sistemos bei atlikti apdailos darbai. Montavimo metu sujungiamos moduliuose integruotos sistemos, atliekami smulkūs fasado ir reikalingi vidaus apdailos darbai. Kadangi modulinė sistema gaminama uždarose patalpose, išvengiama nepalankių deformacijų, nereikia taikytis prie nepalankių oro sąlygų. Pažymėtina, kad moduliniame name ant stogo paprasta įrengti terasą, kurias labai mėgsta užsakovai.

Daugybė specialistų seniai pripažino, kad medinės konstrukcijos – racionaliausios. Tad universali medžiaga, mediena, gali būti pritaikomi ne tik interjero elementuose, tačiau taip pat sėkmingai galima ja varijuoti fasade. Tai tiek horizontalios, tiek vertikaliose dailylentės, išskirtinio dizaino lauko durys, įrengta lauko terasa ir kitos eksterjero detalės, pagal kurias namas bus išsiskiriantis iš kitų, šalia esančių pastatų.

Klientui, žinoma, vienas svarbiausių aspektų, renkantis modulinį namą – jo kaina. Taigi vienas modulis, siekiantis 50 m2 plotą, kainuoja apie 2700 – 3200 Lt/m2. Dėl nedidelės kainos, greito darbų atlikimo (gamyba ceche trunka apie 4-6 savaites, o montavimas statybvietėje – dar 2-4 savaites), ilgaamžiškumo (kas nenori namo perleisti savo vaikams ar anūkams?) ir kokybės moduliniai namai populiarūs ne tik Skandinavijoje, tačiau taip pat sėkmingai skinasi kelią ir Lietuvos rinkoje. Tai – penkios pagrindinės savybės: forma, patikimumas, ekonomiškumas, funkcionalumas ir universalumas, kuriomis modulinis namas vilioja savo patrauklumu, lyginant jį su kitais panašaus tipo namais.

Medinės vidaus durys – šiluma ir jaukumas jūsų namams

Pačios populiariausios ir praktiškiausios vidaus durys – medinės. Jų rinka gerai įsitvirtinusi mūsų šalyje, kadangi produktai yra labai paklausūs, o ir pasirinkimas šiandien jau siūlomas labai platus ir spalvingas. Duris sudaro stakta ir varščia. Patogu, kad medinės durys gali būti tvirtinamos staktose, pagamintose iš bet kokios medžiagos.

Medinės vidaus durys gali būti varstomos, stumdomos, kai kurių įmonių jau siūlomos durys – armonika, kurios labai tinka ribotoms patalpoms.

Medinės durys tinka visiems namams dėl savo natūralumo. Jos suteiks šilumos ir jukumo įspūdi, atrodo švelniau nei stiklinės durys, kurias verčiau naudoti patalpose, ribojančiose su lauku ar įstaigose, taip pat medinės vidaus durys namuose tinka labiau nei plastikinės, kurios sukuria šaltumo įspūdį.

Renkantis duris, svarbu priderinti jas prie kitų interjero detalių namuose. Durys, dekoruotos raštuotu stiklu, labiau tiks į virtuvę ar balkoną, o vientisa medžio imitacija gražiau atrodys kambariuose ar vonioje. Gražiu medinių vidaus durų akcentu taip pat tampa įvairios rankenos, kurias galima derinti prie jau esamų namuose daiktų. Taip durys neišsiskirs, atrodys natūraliai ir dailiai.

Lietuvoje vieno durų matmenų standarto nėra. Tai nėra labai gerai, nes renkantis duris, reikia žinoti ar jos tiks jūsų namams. Kartais per ilgas duris galima patrumpinti nupjaunant apatinę durų dalį (ne daugiau kaip 10 cm.), po to iškart būtina nulakuoti ar nudažyti nupjautą vietą. Be klasikinių vidaus durų beveik visi gamintojai siūlo ir medines vidaus duris pagal kliento pageidavimą. Tai reiškia, kad gamintojas gali pagaminti specialiai norimas duris, su reikalingais išmatavimais ir formomis. Tai ypač patogu žmonėms, mėgstantiems originalumą, taip pat gyvenantiems nestandartiniuose butuose ar namuose.

Durų gamyboje daugiausia naudojama ąžuolo, pušies, beršo, uosio, alksnio mediena. Taip pat medinėmis durimis laikomos ir pagamintos iš klijuotos medienos plokščių arba pjuvenų plokščių. Pagal kliento pageidavimus, durų gamintojas dažo, beicuoja ar alyvuoja duris jums patikusiu spalvos atspalviu.

Medinių vidaus durų tarnavimo laikas labai ilgas, visgi per daugelį metų galite susidurti su įvairiomis problemomis. Populiariausia visų durų liga: durų girgždėjimas. Šią bėdą galima išspręsti labai paprastai ir efektyviai mašininės alyvos pagalba. Tereikia šiek tiek alyvos įlašintį prie vyrių kaiščių. Taip pat mediena linkusį į formos pokyti, atsižvelgiant į tai, montuojant duris, patartina palikti tarpelius, kad vėliau durys nesiliestų prie staktos.

Net jei ir per daug metų iškyla smulkūs medinių vidaus durų trūkumai, jos vis tiek lieka pačios populiariausios vidaus durys Lietuvoje. Klientai džiaugiasi galėdami rinktis iš didelio formų ir spalvų asortimento, o gamintojai patenkinti, jog gali pasiūlyti natūralų, visada madingą ilgaamžį produktą.

Medinės durys – kada verta atnaujinti?

Kai medinės durys susidėvi, visada kyla klausimas – pirkti naujas, ar atnaujinti?  Kokį sprendimą rekomenduoja specialistai?

Pasak jų, sprendimas dažniausiai priklauso nuo medžio ir jo apdirbimo kokybės.

Medinės durys skirstomos pagal panaudotos medienos rūšį. Masyvaus medžio durys paprastai yra brangesnės ir jų gaminimui naudojama kokybiškesnė mediena- gana dažnai naudojama pušis. Tačiau reikia atsiminti, kad masyvaus medžio durys daug greičiau reaguoja į klimatines permainas. Tai pablogina jų stabilumą. Gaminant fanerines duris, dažniausiai naudojamos įvairios fanerinės plokštės. Tokios durys kainuoja mažiau, negu masyvaus medžio durys.

Pasak specialistų, atnaujinti apsimoka tik vertingas duris, padarytas iš kietos medienos – ažuolo, raudonmedžio ar kito brangaus medžio. Ypač vertingomis laikomos raižytos ar drožinėtos sprūdinės durys. Jas atnaujinti visada apsimoka, tai vertybė.

Dažniausiai naudojami medinių durų atnaujinimo būdai yra šlifavimas, lakavimas ir dažymas.

Pirmiausiai, medieną reikėtų gerai nušlifuoti ir kruopščiai pašalinti senos apdailos, t.y. lako, likučius. Pašalinus seną apdailą ir nušlifavus paviršių jį reikia gruntuoti ir atlikti tarpinį šlifavimą.

Sekanti procedūra – lakavimas. Nušlifavus durų paviršių reikia iš naujo nulakuoti, ir mediena vėl atgaus pirmykštę spalvą.  Lakavimas dar yra vadinamas permatoma apdaila. Lakuojami paprastai tik tie gaminiai, kurie ir anksčiau buvo lakuoti.  Lakuoti reikėtų 2-3 kartus. Lako arba dažų kiekis nemažai priklauso ir nuo to, kaip buvo paruoštas paviršius.

Renkantis naują laką derėtų atkreipti dėmesį, ką juo lakuosite: lauko duris ar vidaus duris? Langams ir laukujėms durims reikėtų naudoti laką, atsparų įvairiems atmosferos veiksniams: temperatūrų kaitai, drėgmei, saulės spindulių poveikiui.

Dažymas – vadinamas nepermatoma medienos apdaila. Darbo principas dažant yra toks pat, kaip ir lakuojant –  visų pirma pašalinti senos apdailos likučius ir užtepti 1 – 2 naujus sluoksnius dažų. Jų atspalvių pasirinkimas dabar didžiulis, todėl galite puikiai pritaikyti prie interjero.

Nepermatoma apdaila turi didžiulį pranašumą – ją galima daugiau koreguoti – užpildyti ir paslėpti nedidelius įskilimus, įbrėžimus ir kt. To dažniausiai negalima daryti paviršių tik lakuojant – atsiradusių defektų paslėpti  tada beveik neįmanoma. Atsiminkite, kad tiek dažai, tiek lakas džiūsta 24 valandas ir ilgiau.

Jeigu durys įstiklintos 3-4 mm stiklu, geriau jį pakeisti. Naujas stiklas bus sandaresnis ir geriau pagelbės šaltą žiemą.

Taigi, įdėkime vaizduotės ir laiko,  naudokite geras medžiagas ir jūsų daiktai bus prikelti naujam gyvenimui.

4 patarimai kaip išsirinkti medines duris

Durys yra labai svarbi jūsų namo dalis, todėl skirkite jų pasirinkimui pakankamai dėmesio. Geriausia aplankykite didelę durų parduotuvę, palyginkite kainas, pakalbėkite su pardavėjais apie tai kokios durys dažniausiai perkamos, kurių kokybė geriausia. Paprastai parduotuvių konsultantai daug žino apie savo produkciją ir gali nurodyti jums netgi tokius variantus, apie kuriuos jūs net nepagalvojote. Nepatingėkite susisiekti su gamintojais, kurių produkcija jums patiko.

Dabar konkretūs patarimai, kaip išsirinkti tinkamas duris:

  1. Durys turi tikti prie bendro namo stiliaus. Griežto stiliaus namams geriau tinka paprastos lygios durys, o modernios architektūros – stilingos. Dideliems mūriniams namams paprastai geriau tinka sunkios durys, onedidukams – lengvos, modernios.
  2. Išsirinkite tinkamą durų spalvą. Ji turi tikti prie vienos iš pagrindinių spalvų vidaus interjere -sienų, grindų arba baldų. Stenkitės, kad durų spalva derėtų su nors viena iš šių spalvų. Kai parinksite spalvą, tai padės išsirinkti durų stilių.
  3. Įvertinkite durų medienos kokybę. Apie ją geriausiai  galima nustatyti iš paviršiaus. Palieskite jį ranka, apžiūrėkite prieš šviesą. Pabraukykite duris delnu, kad pajustumėte jų kampus, paviršių, įvertintumėte glotnumą, apdirbimo kokybę. Apžiūrėkite prieš šviesą ar tinkamai jos išdažytos.
  4. Patikrinkite gamintoją. Kiek metų jis rinkoje, kokie atsiliepimai apie produkciją, kokios garantijos? Tai tikrai padės jums galutinai apsispręsti.

© 2020 Mūsų namai

Theme by Anders NorenUp ↑