Tagdaržas

Kokie populiariausi šiltnamiai?

šiltnamis

Šiltnamis statomas nuo vėjų apsaugotoje vietoje. Populiariausi šiltnamiai yra su mediniais karkasais ar plastmasiniais lankais, aptraukti polietileno plevele. Stikliniai šiltnamiai metalinio karkaso yra brangesni tačiau patvarūs, ilgaamžiai, gerai išlaiko šilumą. Dirvą geriausia paruošti iš rudens, žemė turi būti puri ir derlinga. Nešildomuose šiltnamiuose anksčiau negu lauke išsiauginame žalumyninių daržovių: petražolių, svogūnų laiškų, salotų, ridikėlių, krapų, špinatų ir kt.

Kokia plėvele dengiami šiltnamiai?

Paprastai šiltnamis dengiamas stabilizuota polietileno plėvele. Ji yra patvaresnė, gali  išbūti 2-3 metus. Stabilizuota plėvele dengtas šiltnamis ne taip greitai įkaista, todėl rytais juos galima vėliau atidaryti vėdinimui. Kai kurie sodininkai įsigudrino šiltnamio karkasą pirmiausia apdengti agroplevėle, o virš jos- polietileno plevelę. Tokie šiltnamiai yra šiltesni, juose ne taip greitai išdžiūsta dirva, augalus reikia rečiau laistyti, o karštomis vasaros dienomis agroplėvelė apsaugo augalus nuo tiesioginių saulės spindulių. Planuojant šiltnamio augalus, reikia turėti omenyje, kad pomidorai ir agurkai reikalauja skirtingų  augimo sąlygų. Agurkai  nemėgsta skersvėjų, jiems reikia daugiau drėgmės, o pomidorai ir  paprikos priešingai, mėgsta sausesnį orą.

Petražolių nauda žmonių organizmui

Patyrę sodininkai, pasibaigus žiemai ir prasidėjus pavasariui sėklų parduotuvėje arba internetu  pradeda rūpintis žalumynų sėklomis. Jeigu vertinate gydomąsias petražolių šaknų savybes, verta sėti ir auginti  šaknines petražoles. Paprastoji petražolė naudojama įvairiems uždegimams gydyti, žaizdoms užtraukti, regėjimui išsaugoti, esant akmenims šlapimo takuose ar inkstuose ir kitais atvejais. Jos lapuose vitamino C, penkis kartus daugiau nei citrinuose ar apelsinuose. Taip pat  gausus rinkinys vitaminų B1, B2, K, PP, geležies druskų, kalio, magnio, kalcio, fosforo. Jeigu įgėlė uodas, bitė, vapsva, kuo greičiau įkandimo vietą galima patrinti  petražolės lapų ar šaknų sultimis, nieštėjimą nuims akimirksniu.

Sėklos ir šiltnamiai – ankstyvo pavasario rūpestis

siltnamiaiLietuvoje pavasarį paprastai būna šalta ir gana niūru. Žemė kovo mėnesį vis dar įšalusi nuo žiemos, orai permainingi, nes bet kada gali ir pasnigti, ir palyti, ir užšalti dar kartą. Atrodo, sodininkams šiuo metu nėra ką veikti, tačiau šis vaizdas – apgaulingas. Kaip tik kovo mėnesį prasideda sodininkų darbai. Tiksliau sakant – namų darbai. Traukiami vazonėliai ir loveliai ir namuose prasideda sėja. Įvairių daržovių sėklos yra pasodinamos į viduje laikomas talpas, kad sudaigintų daigus. Tolesnis jų likimas – šiltnamiai, kuriuos sodininkai jau dabar perka ir pastatys balandį. Iki to laiko sodinukai ir daigai bus jau pakankamai gerai sudygę ir paruošti persodinimui.

Keista, bet sėklos dabar parduodamos ne tik prekybos centruose, bet ir internetu. Internetas sėklų pardavėjams labai palengvina darbą, nes apie kiekvieną augalų rūšį galima pateikti itin daug informacijos su konkrečiais nurodymais – ką ir kada sėti, kur, kaip prižiūrėti ir pan. Sėklos parduodamos nedideliais pakeliais, nebent jos yra stambios kaip svogūnėliai, žirniai ar kukurūzai.

Vienas iš įdomesnių sodininkų pirkinių yra šiltnamiai. Seniau visi juos darydavo patys iš senų langų rėmų, medinių tašelių ir lentų, polietileno vamzdžių. Dabar tokių meistrų nėra daug. Kam vargti 1-2 dienas ir ieškoti medžiagų statybai, jei viską galima tiesiog nusipirkti. 2×2 m pločio nedidelis akrilinis šiltnamis su PVC danga ir orlaidėmis kainuoja tik apie 100 eurų. Už 200 eurų galima įsigyti jau gana didelį šiltnamį su varstomomis durimis. Kam vargti, jei tokios gatavų šiltnamių kainos? Nereikia rūpintis nei plėvele kiekvienais metais, nes šių šiltnamių danga yra ilgaamžė. Be to juos rudenį galima išmontuoti, o pavasarį sumontuoti toje pačioje ar kitoje daržo vietoje. Gatavi šiltnamiai – tikra pagalba pagyvenusiems ūkininkams, kurie neturi laiko ir resursų pastatyti savą statinį.

Šiltnamiai parduodami ir internetu. Pakuotės svoris gana didelis, tad gali tekti atvykti pačiam – už paprastą pašto mokestį vargu, ar atveš į namus.

Sėklos ir šiltnamiai yra ne vieninteliai sodininkų rūpesčiai. Dabar jie pradeda rūpintis ir savo per žiemą snaudusia sodo technika – žoliapjovėmis, vejapjovėmis, kultivatoriais. Taip pat gerai pasitikrinti ir įrankius – ar visi grėbliai, kauptukai, kastuvai vietoje ir veikia puikiai?..

© 2019 Mūsų namai

Theme by Anders NorenUp ↑