Tagaugalai

Kokie populiariausi šiltnamiai?

šiltnamis

Šiltnamis statomas nuo vėjų apsaugotoje vietoje. Populiariausi šiltnamiai yra su mediniais karkasais ar plastmasiniais lankais, aptraukti polietileno plevele. Stikliniai šiltnamiai metalinio karkaso yra brangesni tačiau patvarūs, ilgaamžiai, gerai išlaiko šilumą. Dirvą geriausia paruošti iš rudens, žemė turi būti puri ir derlinga. Nešildomuose šiltnamiuose anksčiau negu lauke išsiauginame žalumyninių daržovių: petražolių, svogūnų laiškų, salotų, ridikėlių, krapų, špinatų ir kt.

Kokia plėvele dengiami šiltnamiai?

Paprastai šiltnamis dengiamas stabilizuota polietileno plėvele. Ji yra patvaresnė, gali  išbūti 2-3 metus. Stabilizuota plėvele dengtas šiltnamis ne taip greitai įkaista, todėl rytais juos galima vėliau atidaryti vėdinimui. Kai kurie sodininkai įsigudrino šiltnamio karkasą pirmiausia apdengti agroplevėle, o virš jos- polietileno plevelę. Tokie šiltnamiai yra šiltesni, juose ne taip greitai išdžiūsta dirva, augalus reikia rečiau laistyti, o karštomis vasaros dienomis agroplėvelė apsaugo augalus nuo tiesioginių saulės spindulių. Planuojant šiltnamio augalus, reikia turėti omenyje, kad pomidorai ir agurkai reikalauja skirtingų  augimo sąlygų. Agurkai  nemėgsta skersvėjų, jiems reikia daugiau drėgmės, o pomidorai ir  paprikos priešingai, mėgsta sausesnį orą.

Petražolių nauda žmonių organizmui

Patyrę sodininkai, pasibaigus žiemai ir prasidėjus pavasariui sėklų parduotuvėje arba internetu  pradeda rūpintis žalumynų sėklomis. Jeigu vertinate gydomąsias petražolių šaknų savybes, verta sėti ir auginti  šaknines petražoles. Paprastoji petražolė naudojama įvairiems uždegimams gydyti, žaizdoms užtraukti, regėjimui išsaugoti, esant akmenims šlapimo takuose ar inkstuose ir kitais atvejais. Jos lapuose vitamino C, penkis kartus daugiau nei citrinuose ar apelsinuose. Taip pat  gausus rinkinys vitaminų B1, B2, K, PP, geležies druskų, kalio, magnio, kalcio, fosforo. Jeigu įgėlė uodas, bitė, vapsva, kuo greičiau įkandimo vietą galima patrinti  petražolės lapų ar šaknų sultimis, nieštėjimą nuims akimirksniu.

Šiltnamių rūšys

siltnamiaiŠiltnamių struktūrą ir tipus daugiausia diktuoja aplinkos sąlygos ir, žinoma, pačio žmogaus poreikiai, auginami produktai ir jų norima apimtis.

1. Lankinis šiltnamis. Šis tipas paprastai turi arkos konstrukciją ar rėmą, kuris suteikia uždangą ir reguliuoja šviesos ir tempertatūros pasiskirstymą. Šie šiltnamiai dažniausiai yra naudojami žiemojimo augalams ir pavasario pradžios produktams (brokoliams, kopūstams, dekoratyviniams daugiamečiams) auginti. Paprastai šie šiltnamiai neturi šildymo ar aušinimo sistemų. Jie gali būti dengiami polietileno plėvėle ar kitu audiniu, o šiltuoju metu gali būti išvis atidengti.

2. Šešėliniai šiltnamiai. Šios struktūros dažniausiai yra dengiamos polikarbonatu, medvilne, plastiku ar kita medžiaga, kuri yra sukurta taip, kad iš dalies neįtrauktų šviesos. Kai kada jautrios medžiagos yra aliuminizuojamos taip, kad šviesa atsispindėtų nuo pačios šiltnamio struktūros. Dengiama medžiaga gali būti parenkama blokuoti įvairaus kiekio šviesą. Tokie šiltnamiai dažnai naudojami šiltuoju metų laiku, auginant sodinukus, augalinius lapus, skintas gėles.

Šiltnamiai yra labai palitę tarp augalų ir daržovių augintojų, kurie nori auginimo procesą kontroliuoti patys. Šiltnamiai gali būti pačios įvairiausios rūšies, ir turėti aušintuvus, auginimo kamerų kompiuterį, dygimo kameras. Jie gali būti įvairių formų (Arkinė, namuko, rėmelio forma) ir dydžių. Viskas priklauso nuo kliento poreikių. Arkiniai arba namuko formos šiltnamiai gali būti vienviečiai arba iš sujungtų struktūrų. Dauguma komercinių šiltnamių yra gaminami labai platūs ir sujungti tarpusavyje. Turėdami šias ilgas, tarpusavyję sujungtas šiltnamių eiles, privalote dėl patogumo įsirengti nemažai automatikos prietaisų (pavyzdžiui drėkinimo sistemas), kadangi vienas pats sunkiai galėsite kontroliuoti produktų auginimo eigą. Automatikos dėka augalų priežiūra yra greitai ir patogiai valdoma.

Šiltnamių karkasai gali būti gaminami iš medžio, metalo, aliuminio arba betono. Šiuolaikiniai šiltnamiai paprastai gaminami iš cinkuoto metalo arba aliuminio. Pastarasis yra mėgstamas dėl lengvumo, tvirtumo ir atsparumo rūdims. Grindinys gali būti gaminamas iš akyto betono, cemento, žvyro, sutankinto molio, padengtas stipriu polipropileno audiniu. Akytas betonas paprastai yra pakankamai stiprus daugumai krovinių atlaikyti ir praleidžia drenažą. Cementas yra brangesnis ir nepraleidžia drenažo, tačiau jis yra tinkamesnis eismo srityse, kuriose yra daugiau sunkių krovinių. Betonas yra tinkamiausias drenažo skatinimui, o žvyras – pigiausias, bet neapsaugo nuo piktžolių ir neleidžia susistatyti visos įrangos. Polipropilenas yra pigi alternatyva, bet grindys gali būti netolygios.

Projektuojant šiltnamį reikia atsižvelgti į daugelį veiksnių. Sunku pateikti konkrečius reikalavimus, nes kiekviena taisyklė turi išimtis. Struktūra turi atitikti konkrečios vietovės statybos kodus. Dizaino ir šiltnamiams naudojamų medžiagių pasiūla priklauso nuo pačios įmonės, kuri gamina šiltnamius.

Namų apželdinimas

Pastatę namą, atsikvėpti negalėsite nė minutės. Tolimesnis etapas – gerbūvio sutvarkymas. Dažniausiai tai prasideda nuo visos aplinkos tvarkymo – reikia išvežti visas statybines atliekas, išlyginti žemę aplink namus. Jei dar neįrengtos bionuotekos, pasirūpinti jomis. Jei numatomas statyti garažas arba voljeras šuniui, taip pat pasirūpinti bent pamatų klojimu. Tik tada galima pasikviesti apželdinimo specialistus, kurie parengs detalų pasiūlymą, kaip ir ką su esamu namų sklypu daryti.

Žolę galite pasėti ir pats, bet ką darysite su takeliais, gėlynais, medžiais, tvora? Čia prireiks profesionalo patarimo.

Namų apželdinimas yra vis labiau populiarėjanti paslauga, kurią atlieka profesionalai, gerai išmanantys savo darbą, taip pat ir kokią augmeniją kada galima sodinti. Vasarą pasodinti medžiai nebūtinai prigis, todėl reikia žinoti tiksliai, kaip ir kada sodinti. Apželdinimo specialistai kaip tik tokias žinias ir turi.

Namų apželdinimas vyksta gana greitai. Įrengiama veja, numatoma vieta gėlynams ir takeliams, sužymima plane, kur bus sodinami medžiai. Vejos įrengimas dažnai įsivaizduojamas, kaip paprastas žolės užauginimas. Apželdinimo specialistai – ne ūkininkai ir dobilų kieme nesėja. Pirmiausiai įvertinamas vejos drenažo poreikis, laistymo sistema, tada veja atvežama sluoksniais arba rulonais ir patiesiama. Palaisčius ji prigyja ir jau per mėnesį galite džiaugtis nuostabiai lygia ir minkšta veja aplink namus. Juk suprantate, kad žolė auga kelis mėnesius…

Įrengus veją, įrenginėjami gėlynai ir takeliai. Gėlyno įrengimui fantazijos ribų nėra. Tai gali būti pačių įvairiausių stilių ir formų gėlynai, apdėti tiek akmenimis, tiek medinėmis tvorelėmis, tiek metalinėmis konstrukcijomis. Paprastai gėlynus įrenginėja ir alpinariumų specialistai, kurie gali įrengti puikų alpinariumą ir net japonišką sodą su dirbtiniais upeliais ir baseinėliais.

Takelių įrengimas nėra labai sudėtingas, tačiau šis darbas reikalauja preciziškumo ir ilgametės patirties. Klojamos klinkerio trinkelės arba paprastos betoninės trinkelės. Kai kuriais atvejais klojamos net ir medinės trinkelės arba net įvairių trinkelių kombinacijos. Akmeninės trinkelės taip pat yra gana populiarios. Takeliai gali būti nebūtinai tiesūs, įvairių formų ir pločių, su dirbtiniais kalneliais ir t.t.

Įrengus veją, paklojus trinkeles ir sutvarkius gėlynus bei augalus, namas įgauna užbaigtumo jausmą. Tada galima laiką skirti ir kitiems aplinkos tvarkymo darbams, pavyzdžiui, tvoroms, apšvietimui, lauko statiniams (vaikų supynėms, pavėsinėms, kubilui ir t.t.)

© 2020 Mūsų namai

Theme by Anders NorenUp ↑