Polietilenas ir plastikas mūsų namuose

plastikasŠiandien plastikas ir viena jo rūšių – polietilenas – taip įsitvirtino mūsų gyvenime, kad ne vienam sunku įsivaizduoti savo buitį be jo. Tačiau plastikas ir jo gaminiai atsirado mažiau nei prieš šimtmetį ir su savo atėjimu atnešė didžiulę įpročių revoliuciją. Vienį šūkavo, kad polietilenas gadina gamtą ir žudo medžius, o mūsų tikslas – juos apsaugoti, kiti džiaugėsi, kad šie gaminiai gerokai supaprastino gyvenimą. O ką iš tikrųjų plastikas ir polietilenas atnešė į žmonių ir visos gamtos gyvenimą – daugiau žalos ar naudos?

Tiek buityje, tiek ir darbe kiekvienas susiduriame su plastiku. Tai maišeliai, įvairios taros, indai, rašikliai, įranga, net baldai ir t. t.  Bet juk dar prieš  dvidešimt metų niekas nė nesusimąstė, kad galima valgyti iš plastikinių indų, naudoti plastikines, t. y., teflonines keptuves, gerti iš plastikinių puodeliu ar šildyti maistą tokiame konteineryje.

Bet gi kokią įtaką mūsų gyvenimui daro plastikas ir ar tai saugu mums ir mus supančiai aplinkai? Neretai tokius klausimus kiekvienas užduodame sau, jie ypač aktualūs pasidaro tada, jei neįprastomis, nežinomomis ligomis suserga artimieji. Tuomet pradedame mąstyti, kad aplinka, daiktai, kuriuos naudojame ir maistas daro didžiulę įtaką mūsų gerai savijautai ir sveikatai.

Plastiko rūšių yra labai daug, o kiekviena jų turi individualias savybes ir panaudojimo sritis. Jei nesilaikoma nurodymų, arba plastikas ir jo gaminiai naudojami ne pagal paskirtį jie gali išskirti nuodingas chemines medžiagas, todėl prieš naudojant tokius gaminius reikia geriau susipažinti su konkrečiomis plastiko rūšimis. Dažniausiai naudojamas plastikas yra didelio arba mažo tankio polietilenas.

Didelio tankio polietilenas yra neskaidri, lanksti, mažiausiai reaguojanti plastmasė. Iš jos gaminami įvairūs buteliai pienui ar kefyrui, cheminiams valikliams, balinimo skysčiams, šampūnams ir kitoms švaros priemonės, minkštesni jogurto puodeliai, plastikiniai maišeliai, stori neplyštantys šiukšlių ir pakavimo maišai. Buteliai dažniausiai būna pagaminti iš polietileno pigmentinių ir nepigmentinių dervų, pastarosios gaminiai būna permatomi. Ji taip pat yra gana standi ir turi barjerinių savybių. Taigi, tai ideali pakavimo medžiaga, tiems produktams, kurių galiojimo laikas gana trumpas, pvz., pieno gaminiams. Didelio tankio polietilenas turi puikias cheminio atsparumo savybes, kurios leidžia naudoti talpas tiek namų poreikiams tiek industrinėse srityse. Pigmentinė derva yra atsparesnė plyšimui ir cheminiam poveikiui, nei nepigmentinė. Ji naudojama gaminant pieno, vandens talpyklas, sulčių, balinimo, plovimo ir šampūno butelius, šiukšlių maišus, mažmeninės prekybos krepšius, variklinės alyvos butelius, sviesto ir margarino indelius, buitinių valiklių talpas. Perdirbus šiuos plastiko gaminius gaminami drenažo vamzdžiai, skystų skalbimo ploviklių, aliejaus buteliai, rašikliai, suolai, traukos spintos, grindų plytelės, lauko baldai, tvoros ir t. t.

Mažo tankio polietilenas dėl savo kietumo, lankstumo ir skaidrumo paprastai naudojamas kaip šilumos sandarinimo medžiaga. Taip pat iš jo pagaminama gana daug vielos ir kabelių izoliacijos, butelių, šaldyto maisto krepšių, drabužių, baldų, cheminio valymo krepšių. Po perdirbimo iš mažo tankio polietileno gaminamos plėvelės ir lakštai, baldai, komposto ir šiukšlių dėžės, šiukšlių konteineriai, dailylentės ir pan.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *