CategoryŽemės ūkis

Kokie populiariausi šiltnamiai?

šiltnamis

Šiltnamis statomas nuo vėjų apsaugotoje vietoje. Populiariausi šiltnamiai yra su mediniais karkasais ar plastmasiniais lankais, aptraukti polietileno plevele. Stikliniai šiltnamiai metalinio karkaso yra brangesni tačiau patvarūs, ilgaamžiai, gerai išlaiko šilumą. Dirvą geriausia paruošti iš rudens, žemė turi būti puri ir derlinga. Nešildomuose šiltnamiuose anksčiau negu lauke išsiauginame žalumyninių daržovių: petražolių, svogūnų laiškų, salotų, ridikėlių, krapų, špinatų ir kt.

Kokia plėvele dengiami šiltnamiai?

Paprastai šiltnamis dengiamas stabilizuota polietileno plėvele. Ji yra patvaresnė, gali  išbūti 2-3 metus. Stabilizuota plėvele dengtas šiltnamis ne taip greitai įkaista, todėl rytais juos galima vėliau atidaryti vėdinimui. Kai kurie sodininkai įsigudrino šiltnamio karkasą pirmiausia apdengti agroplevėle, o virš jos- polietileno plevelę. Tokie šiltnamiai yra šiltesni, juose ne taip greitai išdžiūsta dirva, augalus reikia rečiau laistyti, o karštomis vasaros dienomis agroplėvelė apsaugo augalus nuo tiesioginių saulės spindulių. Planuojant šiltnamio augalus, reikia turėti omenyje, kad pomidorai ir agurkai reikalauja skirtingų  augimo sąlygų. Agurkai  nemėgsta skersvėjų, jiems reikia daugiau drėgmės, o pomidorai ir  paprikos priešingai, mėgsta sausesnį orą.

Petražolių nauda žmonių organizmui

Patyrę sodininkai, pasibaigus žiemai ir prasidėjus pavasariui sėklų parduotuvėje arba internetu  pradeda rūpintis žalumynų sėklomis. Jeigu vertinate gydomąsias petražolių šaknų savybes, verta sėti ir auginti  šaknines petražoles. Paprastoji petražolė naudojama įvairiems uždegimams gydyti, žaizdoms užtraukti, regėjimui išsaugoti, esant akmenims šlapimo takuose ar inkstuose ir kitais atvejais. Jos lapuose vitamino C, penkis kartus daugiau nei citrinuose ar apelsinuose. Taip pat  gausus rinkinys vitaminų B1, B2, K, PP, geležies druskų, kalio, magnio, kalcio, fosforo. Jeigu įgėlė uodas, bitė, vapsva, kuo greičiau įkandimo vietą galima patrinti  petražolės lapų ar šaknų sultimis, nieštėjimą nuims akimirksniu.

MeistroKodas Šiltnamiai: forma ir medžiaga

MeistrokodasŠiandien žmonių kiemuose stovi patys įvairiausi šiltnamiai, skirtingi savo formomis, dydžiu, medžiagomis, iš kurių yra pastatyti.  Kyla klausimas, ar tai žmonių noras pasipuikuoti ir būti geresniais už kaimynus, ar bandymas pasiekti, kad statinys maksimaliai atliktų savo pagrindinę funkciją?

Šiltnamio forma – ne tik dizaino sprendimas

Šiltnamiai pagal statinio formą gali būti arkiniai, šlaitiniai, šliejami arba nestandartinio dizaino. Kas nulemia mūsų pasirinkimą, kaip atrodys statinys? Jei statyba užsiimame patys, tikėtina, jog pasirinksime formą, kuri gali būti lengviausiai išgaunama,  kurią kažkada jau esame statę ar kuriai turime tinkamą medžiagą. Taip pat svarbu mūsų norai, tai yra, kas atrodo gražiau arba statiniui skirta vieta. Tačiau yra keletas aspektų, į kuriuos, prieš priimdami sprendimą, taip pat reikėtų atkreipti dėmesį – tai gali įtakoti augalų augimo sąlygas, šiltnamio ilgaamžiškumą ir panašiai:

  • Saulės spindulių patekimas.

Šiltnamiai dengiami medžiagomis, gerai praleidžiančiomis saulės šviesą, tačiau tam įtakos turi ir pati forma. Kupolinis šiltnamis panašų kiekį saulės gaus ištisus metus. Pasistačius šlaitinį formą, susiduriama su problema žiemos ir ankstyvo pavasario metu, kadangi, dėl saulės padėties, spinduliai į žemę keliauja nestačiu kampu ir pro statinio stogą neprasiveržia. Tačiau aukštos šiltnamio sienos puikiai šviesą pasisavina. Dvišlaitis šiltnamis, vėlgi, gauna mažiau spindulių. „Kaltininkė“ – siena, besiremianti į kitą pastatą.

  • Tvirtumas.

Ypatingai šiltnamio tvirtumas pasireiškia žiemą, kai reikia atlaikyti sniego lavinas. Nenuvalius ant sniego susikaupusio sniego, gali įgriūti stogas. Šiuo atveju „dėkingiausia“ –  arkinė forma, ant kurios sniegas neišsilaiko.

  • Sodinimo plotas.

Jei svajojate auginti visko ir daug, pagalvokite ne tik apie šiltnamio dydį, forma yra ne mažiau svarbi. Tokiu atveju rekomenduotini šlaitiniai MeistroKodas šiltnamiai – sienų statmenumas suteikia galimybę auginti maksimalų kiekį augalų dirvoje, be to prie sienos galima  papildomas lentynas. Tuo tarpu prie vienos šiltnamio sienos nieko nesodinsite, kadangi ten negaunama pakankamai saulės.

Taigi, šiltnamio forma neabejotinai nėra vien tik tai, kas mums gražu. Neginčijama ir įtaka augalų augimo kokybei. Kitoje straipsnio dalyje analizuosime naudojamų medžiagų reikšmę.

MeistroKodas šiltnamiai vakar ir šiandien

Perskaitę straipsnį dar kartą įsitikinsite, jog progresas – visagalis, nepaliekantis nieko nuošalyje. Štai senelės šiltnamis, stovintis kaime.  Galbūt jis toks pats ir toje pačioje vietoje. Tačiau jei šiltnamį nuspręstų statytis anūkė, galbūt jis būtų visiškai kitoks: medžiagomis, dizainu, netgi priežiūros poreikiu.

MeistrokodasKaimuose stovintys šiltnamiai dažniausiai dengti plėvele, nereta sulopyta. Kai kas įsigudrina panaudoti ir senus langus – šiltnamis suręstas iš jų. Estetinio vaizdo nėra. Tačiau kam jis reikalingas, juk tai statinys su aiškia paskirtimi – nešti derlių. Tiesa, galima pamatyti ir stiklinių šiltnamių. Šie, palyginti su anksčiau minėtais, kur kas prabangesni. Darbo būna visiems: anksti ryte atverti duris, vakare – uždaryti, laistyti, išaugus piktžolėms – išravėti.

Kita žmonių dalis, dažnai jaunesni, gyvenantys priemiesčiuose, nori, jog šiltnamis neštų ne tik praktinę naudą, bet ir kiek įmanoma puoštų aplinką. Tad neretai kreipiamasi pagalbos į šiltnamių statyba užsiimančius specialistus – jie, pagal klientų poreikius, pagamina kokybiškus pasirinktos ir norimos formos. Sparčiai populiarėja nauja dangos medžiaga – polikarbonatas. Pastarosios savybės lemia ne tik estetišką vaizdą bei statinio patvarumą, tačiau ir palankias sąlygas augalams: pastovi temperatūra,  apsauga nuo pavojingų ultravioletinių spindulių.

Norintieji savo šiltnamius gali patobulinti iš vidaus ir taip užbėgti už akių nuolatiniam rūpinimuisi augalais. Galima įmontuoti automatines laistymo sistemas su jutikliais, reaguojančiais į dirvos drėgmės pokytį. Arba automatinę vėdinimo sistemą, reaguojančią į temperatūros kaitą. Deja, automatinių ravėjimo sistemų dar kol kas nėra, tad tenka kartais padirbėti. Tačiau galima naudoti kitą gudrybę – apdengti dirva juoda plėvele, joje padarytuose plyšiuose susodinti daigus ir nepalikti sąlygų piktžolių vešėjimui.

Neverta lyginti, kuris – močiutės ar patobulintas šiuolaikinis – šiltnamis geresnis. Juk pagyvenę žmonės daržininkystės darbais dažnai užsiima ne dėl būtinybės užsiauginti daržovių, tačiau dėl poreikio kažką veikti ir jaustis svarbiu. Tad tas ravėjimas, laistymas, vėdinimas būtent yra tai, ko jiems reikia ir naujovės šiuo atveju nelabai reikalingos. O mums, nuolat skubantiems ir neturintiems laiko, tačiau vis dėl to norintiems valgyti ekologiškas daržoves, „naujos kartos“ Meistrokodas siltnamiai yra puiki alternatyva.

 

Kaimo plėtros projektas gali būti rengiamas dar paprasčiau

kaimo plėtros projektasĮvairių projektų rengimas gana dažnai pareikalauja tikrai nemažai laiko, žinių ir tam tikrų įgūdžių. Taigi, tais atvejais, jei turi būti profesionaliai parengiamas kaimo plėtros projektas, gana dažnais atvejais kreipiamasi į specialistus. Toks sprendimas iš tiesų gali puikiai pasiteisinti, kada norima, kad projektas būtų parengiamas greičiau, ir tam neprireiktų ypatingai daug pastangų.

Kas yra kaimo plėtros projektas ir kada jis rengiamas?

Tai – projektas, kuriuo siekiama pakeisti žemės sklypo paskirtį, įveisti mišką ne tokios paskirties žemėje, ir t.t. Skiriamos keturios kaimo plėtros projektų rūšys:

  • Kaimo plėtros projektai, kuriais numatoma, kokioje vietoje bus statoma ūkininko sodyba;
  • Projektas, kuriuo parenkama ūkio pastatų vieta;
  • Miško įveisimo projektai;
  • Kompleksiniai kaimo plėtros projektai.

Jei svarstoma apie galimybę įgyvendinti vieną šių projektų, tokiu atveju turi būti parengiamas  tinkamas projektas, atitinkantis visas taisykles. Tik tokiu atveju, kai bus parengiamas tinkamas projektas, bus galima imtis numatytų darbų.

Ar verta patiems rengti kaimo plėtros projektus?

Nors gana dažnai yra manoma, kad šių projektų rengimo kaina gali būti gana didelė, ir dėl šios priežasties nusprendžiama savarankiškai rengti projektus, tačiau visada galima rasti tokių bendrovių, kurios galėtų pasiūlyti projektų rengimą tikrai palankiomis kainomis. Kaimo plėtros projektas gali būti rengiamas savarankiškai tik tais atvejais, jei esate užtikrinti, kad viską atliksite tinkamai, tačiau nusiteikite, kad tam tikrai prireiks laiko ir pastangų.

Kada verta kreiptis į specialistus?

Jei norima, kad projektas būtų parengiamas kuo greičiau, tikrai verta pasvarstyti apie galimybę kreiptis į specialistus. Šiandien galima rasti ne taip ir mažai įvairių bendrovių, kurios gali pasiūlyti  parengti projektus, tad kiekvienu atveju bus galima nuspręsti, kokios pasirinkimo galimybės gali geriausiai pasiteisinti. Kreipdamiesi į profesionalus galite būti garantuoti, kad parengtas kaimo plėtros projektas atitiks visas nustatytas taisykles, todėl galėsite nesibaiminti dėl galimų klaidų. Jei neturite pakankamai laiko savarankiškai parengti projektą, pasidomėkite, ką gali pasiūlyti įvairios skirtingos bendrovės, ir kiekvienu atveju tikrai atrasite pačius palankiausius pasirinkimus.

Projektų rengimas palankiausia kaina

Šiandien galite rasti iš tiesų nemažai įmonių, kurios siūlo parengti kaimo plėtros projektus, tad visada galėsite rasti tokių įmonių, kurios gali pasiūlyti šias paslaugas pačiomis geriausiomis kainomis. Paprasčiausiai galite pasinaudoti internetine paieška, kuri leis greitai atrasti šias paslaugas teikiančias įmones, ir galėsite palyginti, ką siūlo skirtingos bendrovės. Nustatytos kainos gali labai skirtis, todėl  palyginkite, kokius įkainius yra nustatę skirtingi specialistai, ir tai leis atrasti palankiausias pasirinkimo galimybes.

Kaimo plėtros projektai gali būti parengiami dar greičiau ir paprasčiau, tad kreipkitės į specialistus, siūlančius projektų rengimo paslaugas palankiausiomis sąlygomis, ir tikrai atrasite pačius palankiausius pasirinkimus.

 

 

 

 

 

Nauja miškų grupė – plantaciniai miškai

plantacinis miškas

Pastaraisiais metais, vystant miško medžių selekciją, įvesta nemažai plantacinių miškų, kuriuose taikomos specialios miškų auginimo technologijos ir dėl medžių spartaus augimo galima trumpesnė kirtimų rotacija. Todėl Miškų įstatyme IV miškų grupė padalinta į du pogrupius: IVA gr. – normalaus kirtimo amžiaus ūkiniai miškai ir IVB gr. – trumpo kirtimo amžiaus plantaciniai miškai. Trumpo kirtimo amžius plantaciniai miškų pogrupiui priskiriami miškai, kuriuose, taikant spartaus augimo technologijas, gali būti auginami tos pačios amžiaus klasės greitai augančių medžių rūšių medynai, kurių kirtimo amžius – ne mažesnis kaip 15 metų. Šie miškai gali būti veisimai tik ten, kur miškas neaugo arba plantacinių miškų kirtavietėse, išskyrus ir miško aikšteles, ir laukymes.  Apibendrinant galima pasakyti, kad plantaciniai miškai susiformavusioje natūralaus miško aplinkoje nebus auginami. Tam teks paieškoti žemės ūkiui netinkamų ir nenaudojamų žemių. Daugeliui gali kilti klausimas: ar mūsų miškuose greitai auga vietinių medžių rūšių medynai, pavyzdžiui juodalksnynai ar beržynai, galės būti auginami ir normalaus kirtimo amžiaus, ir plantaciniuose miškuose? Taip, tačiau veisiant šias medžių rūšis plantaciniuose miškuose Miško želdinimo ir žėlimo projekte teks nurodyti, kad šie miško želdinimo plantaciniai miškai, o miškas bus kertamas anksčiau, nei nustatyta IVA grupės miškams. Plantaciniuose miškuose bus galima taikyti įvairesnes miško auginimo technologijas, juos tręšti, veisti įvairių medžių rūšių ne tik augančių Lietuvoje, hibridus. Miškų įstatyme ir nustatyta, kad plantacinius miškus galima kirsti jau nuo 15 metų, tačiau augindami juos medienai, realiai kirsime ne anksčiau kaip po 20 metų. Auginant miško dauginamąją medžiagą plantaciniams miškams veisti, ypač svarbu panaudoti naujausius miško medžių selekcijos pasiekimus.

Nustatyta, kad plantaciniuose miško želdiniuose ir žėliniuose, priskiriamuose IVB grupei, galės būti veisiamos šios medžių rūšys: įvairių rūšių beržai, juodalksniai, baltaksniai, drebulės, tuopos, maumedžiai ir (arba) šių medžių hibridai.

Pastaraisiais metais pasitaikė nemažai atvejų, kai nederlingoje žemėje įveisti plantaciniai miškai buvo tręšiami nuotekų dumblu. Pastebėta atvejų, kad ne visada nuotekų dumblas pagerino plantacinių miško želdinių veisimą, kai kada net pakenkė. Todėl nuostatuose nustatyta, kad tręšiant plantacinius miško želdinius ar žėlinius nuotekų dumblu, teks laikytis aplinkos ministro tvirtinamų Nuotekų dumblo naudojimo tręšimui bei rekultivavimui reikalavimų LAND -2001, parengti ir su atsakingomis institucijomis suderinti tręšimo planą.

Jei turite savo mišką ir domina miško kainos apskaičiavimas spauskite čia.

Sėklos ir šiltnamiai – ankstyvo pavasario rūpestis

siltnamiaiLietuvoje pavasarį paprastai būna šalta ir gana niūru. Žemė kovo mėnesį vis dar įšalusi nuo žiemos, orai permainingi, nes bet kada gali ir pasnigti, ir palyti, ir užšalti dar kartą. Atrodo, sodininkams šiuo metu nėra ką veikti, tačiau šis vaizdas – apgaulingas. Kaip tik kovo mėnesį prasideda sodininkų darbai. Tiksliau sakant – namų darbai. Traukiami vazonėliai ir loveliai ir namuose prasideda sėja. Įvairių daržovių sėklos yra pasodinamos į viduje laikomas talpas, kad sudaigintų daigus. Tolesnis jų likimas – šiltnamiai, kuriuos sodininkai jau dabar perka ir pastatys balandį. Iki to laiko sodinukai ir daigai bus jau pakankamai gerai sudygę ir paruošti persodinimui.

Keista, bet sėklos dabar parduodamos ne tik prekybos centruose, bet ir internetu. Internetas sėklų pardavėjams labai palengvina darbą, nes apie kiekvieną augalų rūšį galima pateikti itin daug informacijos su konkrečiais nurodymais – ką ir kada sėti, kur, kaip prižiūrėti ir pan. Sėklos parduodamos nedideliais pakeliais, nebent jos yra stambios kaip svogūnėliai, žirniai ar kukurūzai.

Vienas iš įdomesnių sodininkų pirkinių yra šiltnamiai. Seniau visi juos darydavo patys iš senų langų rėmų, medinių tašelių ir lentų, polietileno vamzdžių. Dabar tokių meistrų nėra daug. Kam vargti 1-2 dienas ir ieškoti medžiagų statybai, jei viską galima tiesiog nusipirkti. 2×2 m pločio nedidelis akrilinis šiltnamis su PVC danga ir orlaidėmis kainuoja tik apie 100 eurų. Už 200 eurų galima įsigyti jau gana didelį šiltnamį su varstomomis durimis. Kam vargti, jei tokios gatavų šiltnamių kainos? Nereikia rūpintis nei plėvele kiekvienais metais, nes šių šiltnamių danga yra ilgaamžė. Be to juos rudenį galima išmontuoti, o pavasarį sumontuoti toje pačioje ar kitoje daržo vietoje. Gatavi šiltnamiai – tikra pagalba pagyvenusiems ūkininkams, kurie neturi laiko ir resursų pastatyti savą statinį.

Šiltnamiai parduodami ir internetu. Pakuotės svoris gana didelis, tad gali tekti atvykti pačiam – už paprastą pašto mokestį vargu, ar atveš į namus.

Sėklos ir šiltnamiai yra ne vieninteliai sodininkų rūpesčiai. Dabar jie pradeda rūpintis ir savo per žiemą snaudusia sodo technika – žoliapjovėmis, vejapjovėmis, kultivatoriais. Taip pat gerai pasitikrinti ir įrankius – ar visi grėbliai, kauptukai, kastuvai vietoje ir veikia puikiai?..

© 2020 Mūsų namai

Theme by Anders NorenUp ↑